SME
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Smrť Jana Masaryka

Kuriči si pred pol siedmou ráno všimli pod oknami Černínskeho paláca, kde sídlilo ministerstvo zahraničia, ležiace ľudské telo v pyžame. Veľmi rýchlo zistili, o koho ide. O jedného z najpopulárnejších českých politikov a syna prvého československého prezi

Kuriči si pred pol siedmou ráno všimli pod oknami Černínskeho paláca, kde sídlilo ministerstvo zahraničia, ležiace ľudské telo v pyžame. Veľmi rýchlo zistili, o koho ide. O jedného z najpopulárnejších českých politikov a syna prvého československého prezidenta. JAN MASARYK zomrel za neobjasnených okolností 10. marca 1948.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Československu už tri týždne vládli komunisti. Nevyzeralo to dobre, ale ani zďaleka tak beznádejne. Ešte neboli všetci ľudia vyhodení z práce, ešte sa nezačali najväčšie čistky. To ráno, 10. marca 1948, však neveštilo nič dobré.

Smutná tvár Jana Masaryka

„Napätie po februárovom puči bolo príliš veľké,“ spomína si spisovateľ a izraelský diplomat Viktor Fischl v knihe Hovory s Janem Masarykem. S kamarátom sa stretol dva dni pred jeho smrťou. „Celé týždne bol Jan iný, ako som ho poznal, toho dňa bola jeho tvár ešte smutnejšia. Zdala sa mi aj ustrašenejšia ako predtým. Prvýkrát som si uvedomil, že je sám. Veľmi sám,“ napísal Fischl.

SkryťVypnúť reklamu

Jan Masaryk sa mal 10. marca predstaviť parlamentu ako minister vlády Klementa Gottwalda. V jeho kabinete ostal kvôli prezidentovi Edvardovi Benešovi. Svojmu otcovi sľúbil, že ho nenechá samého v problémoch.

„Svet nikdy nezažije, aby syn TGM bol československému parlamentu predstavený ako člen komunistickej vlády,“ zároveň však údajne povedal Masaryk priateľovi Arnoštovi Heidrichovi po prevrate. A ani nezažil.

Na miesto, kde sa v ten deň našlo telo Jana Masaryka, mimoriadne schopného diplomata, leva salónov, dorazil veľmi rýchlo elitný tím policajtov z Oblastní kriminální úřadovny v Prahe. „Obhliadli miesto činu, zaistili stopy, odobrali otlačky prstov,“ napísal v MF DNES historik Pavel Kosatík. Ani nie po hodine ich z terénu odvolal komunistický minister vnútra Václav Nosek a nahradil agentmi ŠtB. Aj to podľa Kosatíka naznačilo nedbalé vyšetrovanie Masarykovej smrti, ktorej pravú príčinu sa pravdepodobne nikdy nedozvieme.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o samovraždu, ako už v deň jeho smrti vyhlásil Nosek bez toho, aby mal v ruke závery vyšetrovania? Či úkladnú vraždu agentov z Moskvy, ktorá sa bála Masaryka, miláčika národa? Bol jediný, kto sa postavil Kremľu proti jeho požiadavkám odmietnuť Marshallov plán. Masaryk bol odvážny diplomat, ktorý si spravidla nedával servítku pred ústa.

Príliš skoré uzávery

Minister Nosek ešte nevedel, ako dopadla pitva (lekár, ktorý skúmal telo, pár mesiacov na to spáchal samovraždu) a už tvrdil, že Masaryk v záchvate depresie skočil z okna. Taká bola oficiálna verzia prvého vyšetrovania.

Vraj sa nevedel zmieriť s kritikou za pôsobenie v komunistickej vláde. „Ako blesk sa po celej krajine roznieslo, že Jan Masaryk bol v skutočnosti zavraždený. Sám som tomu dlho neveril,“ napísal Fischl. „Dokázal som si predstaviť ten skok do tmy ako zúfalý protest,“ myslel si Fischl. Keď začali vychádzať najavo podrobnosti z prípadu, zmenil názor.

SkryťVypnúť reklamu

Ani obnovené vyšetrovanie v roku 1968 po uvoľnení pomerov do príchodu sovietskych vojsk netrvalo dlho. Aj to sa skončilo pri samovražde či náhode. Zmena prišla s pádom železnej opony.

Zabili ho Rusi? Moskva mlčí

Rozruch spôsobil ruský publicista Leonid Paršin. V roku 1993 zavolal do Slobodnej Európy v Mníchove s tým, že Masarykov vrah sa priznal jeho matke Jelizavete. Tá pôsobila v Československu ako ruská agentka NKVD (predchodkyňa KGB).

A práve jej sa údajne z vraždy Masaryka priznal sovietsky agent Michail Iljič Belkin. „To ja som ho vyhodil z okna. Prišli sme k nemu ešte s agentom Bondarenkom. Nesúhlasil s požiadavkami sovietskeho vedenia, tak sme sa ho rozhodli zabiť,“ povedal. Svedectvo z druhej ruky a jedna z verzií Masarykovej smrti sa už nedala overiť. Belkin zomrel v roku 1980.

SkryťVypnúť reklamu

Naposledy sa o vyriešenie záhady pokúsil Úřad dokumentace a vyšetřovaní zločinů komunizmu (ÚDV). V roku 2003 došiel k záveru, že Masaryk bol zavraždený a páchateľ ostal neznámy. Aj to však len v dohadoch. Priveľa faktov ­ od jeho pádu zozadu, ktorý je nezvyčajný pre samo­vrahov, či neporiadok v byte ­ spochybňovalo komunistickú verziu. Známy český psychológ Cyril Höschl pre ÚDV vypracoval psychologickú štúdiu. Veľmi ťažko si podľa neho predstaviť, že by sa „Masaryk, celým národom milovaný a uctievaný, prezliekol pred samovraždou do pyžama a že by si pre skok zvolil komplikovanejšiu cestu“, citovala Höschla MF Dnes.

Ako to naozaj bolo, by mohli prezradiť archívy KGB. Ruská strana ich nechce otvoriť. Ak by aj išlo o vraždu, ťažko uveriť, že by zverejnila dokumenty, v ktorých by sa priznala k atentátu na ministra spriateleného štátu.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  2. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  3. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  4. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  5. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
  8. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 715
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 954
  3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 10 744
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 175
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 721
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 407
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 969
  8. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 2 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemecký reťazec má 7 100 predajní po celom svete

Sieť Aldi už nakúpila pozemky a rozbehla výstavbu predajní.


7. mar
Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005

Na vyšetrovaní sa podieľali aj obvinení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.


27m
Nataša Holinová

Vieme to vďaka sedemnásť rokov starému prípadu Daniela Tupého.


1 h
Ilustračné foto.

Queer menšina hovorí, že je to hanba.


3 h

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu