SME

HMY Britannia, britská kráľovská jachta

Kráľovnú Alžbetu II. vidieť na verejnosti len zriedkavo dojatú. Jachtu Britannia však označila za druhý domov. Na jej palube hostila Nelsona Mandelu, podávala štátne večere a relaxovala s rodinou. Jachta po prvý raz vyplávala 16. 4. 1953.

Britannia dnes kotví v Edinburgu.Britannia dnes kotví v Edinburgu. (Zdroj: WIKIMEDIA.COM)

Britské kráľovské jachty majú bohatú tristoročnú históriu. Prvú postavili už v roku 1660 počas panovania Charlesa II. Reprezentovala silu kráľovho impéria. Jachta Britannia, ktorú spustili na vodu v roku 1953 v Clydebanku, bola tak už 83. v poradí. Napriek prudkému lejaku prišlo na krst tridsaťtisíc ľudí, aby si vypočuli kráľovnino: „Nazývam túto loď Britannia“. Správa BBC to ďalej komentovala slovami, že zvyšok prejavu zanikol v jasote davu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plány na stavbu novej jachty, ktorá mala nahradiť staršiu Victoriu, začali už počas vlády Juraja VI. Kráľ však krátko na to zomrel a kontrolu nad stavbou a zariadením lode prebrali Alžbeta a jej manžel princ Filip. Schva­ľovali výber nábytku, obrazy a farebné ladenie. V každej kajute boli fotografie ich rodiny a detí, darčeky z celého sveta a vyleštený porcelán. V prípade vojny sa však jachta mala dať ľahko prerobiť na námornú nemocnicu.

SkryťVypnúť reklamu

Plávajúce zámky

„Britannia je výnimočná z mnohých dôvodov. Takmer každý predchádzajúci panovník bol zodpovedný za stavbu chrámu, hradu, paláca alebo aspoň domu. Jediná porovnateľná stavba pre súčasné panovanie je Britannia.

„Je to skovostný príklad súčasného britského dizajnu a technológie,“ opísal ju princ Filip. Sama Alžbeta II. nazvala jachtu miestom, kde môže skutočne relaxovať. Bez ohľadu v ktorejkoľvek časti planéty sa nachádzala, na lodi vždy našla kúsok domova.

Britannia z nej urobila naj­scestovanejšiu panovníčku na svete. Alžbete slúžila celých 44 rokov a absolvovala 968 oficiálnych plavieb po celom svete – od Antarktídy cez Austráliu až po Karibik. Kráľovskú rodinu na jej palube pravidelne navštevovali premiéri, prezidenti a najvyšší predstavitelia cudzích krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Počas štátnych návštev na palubu priniesli približne 5 ton batožiny vrátane kráľovniných šperkov a vody Malvern na prípravu čaju. O panovníčku sa na každom kroku staral 45­-členný tím a všade platil prís­ny protokol. Posádka a sluhovia museli nosiť tenisky, aby nepoškodili drevené podlahy a nerušili jej majestát hlukom.

Britannia slúžila pre kráľovské páry aj ako miesto svadobných ciest. Šestnásťdňovú svadobnú cestu po Stredomorí v jej kajutách strávili aj princ Charles a Diana.

Nová loď nebude

Osud Britannie sa dokonca stal predvolebnou témou. V roku 1997 konzervatívna vláda oznámila, že jachta pôjde do dôchodku a nahradí ju nová loď. Argumentovali tým, že aj napriek vysokej cene je stavba novej jachty dôležitá pre britské národné záujmy.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazní labouristi však odmietli prebrať tento záväzok a po konzultáciách s kráľovnou sa rozhodli, že nová loď sa stavať nebude. Britannia absolvovala poslednú cestu na trase Hong­kong ­ Británia. Princ Charles a vtedajší guvernér provincie Chris Patten, práve na jej palube opustili Hongkong po odovzdaní právomocí Číňanom.

V decembri 1997 sa s jachtou prišla rozlúčiť sama panovníčka. „Spoločne s členmi mojej rodiny, princ Filip a ja chceme vzdať poctu Britannii a poďakovať všetkým, ktorí boli súčasťou jej spoločnosti,“ hovorila dojato podľa BBC.

V tom čase už britské mestá bojovali o to, kde jachta natrvalo zakotví . Nakoniec vyhral historický prístav v Edinburgu, kde dnes Britannia patrí medzi najnavštevovanejšie aktrakcie. Turisti si môžu prezrieť kajutu panovníčky, obrovskú jedáleň, divadelnú sálu, strojovňu i práčovňu.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sú prekvapení, že jachta je zariadená triezvo a skromne v porovnaní s loďami, ktoré vlastnia milionári. Žiadna však nemá za sebou toľko príbehov. Počas svojej dlhej kariéry preplávala vyše milióna námorných míľ a kotvila v 600 prístavoch v 135 krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu