SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Futurizmus

Taliansky básnik F. T. Marinetti publikoval pred sto rokmi Futuristický manifest a Zakladateľský akt. Futurizmus tak vznikol takmer zároveň s expresionizmom, ako reakcia na romantické ilúzie a pesimizmus. V manifeste sa uvádza: „Chceme spievať lásku k ne

(Zdroj: WIKIMEDIA.ORG)

Futurizmus velebil vojnu i techniku, rýchlosť i nebezpečenstvo. Koketoval však s fašizmom

bezpečenstvu, energii a uponáhľanosti. Vyhlasujeme, že nádhera sveta bola obohatená o novú krásu: o krásu rýchlosti. Chceme velebiť vojnu ­ jedinú hygienu sveta, militarizmus, patriotizmus, deštruktívne gesto anarchistov, krásne smrtonosné myšlienky a opovrhnutie ženou.“

FUTURIZMUS

20. 2. 1909 vyšiel manifest futurizmu.
Rozkvet prežíval v rokoch 1912 - 1915.
Ovplyvnil takmer celé ďalšie smerovanie novodobého umenia.

Nástup futurizmu bol v istom zmysle logickým vyústením procesov, ktoré sa v 19. storočí odohrali. Technická revolúcia i nové spoločenské usporiadanie sveta viedli napokon k vzniku viacerých moderných i modernistických umeleckých i sociálnych smerov. Pomaly nastupoval vek vedy i vek techniky a jej možností.

Tento razantný nástup zdôraznil aj futurizmus obrovskými plagátmi s nápisom v červenej farbe - Futurismo ­ ktorými futuristi oblepili celé Miláno. „Il futuro“ je po taliansky budúcnosť.

Marinetti tak chcel prebrať talianske provinčné obyvateľstvo z letargie, galérie a múzeá vyhlásil za cintoríny a bol odporcom všetkých tradícií. V novom, silno národnom umení mal človek žiť len pre prítomnosť ovplyvnenú vládou strojov. Človek sa v predstavách futuristov stal človekom mesta a ulice, ktorý zbožňuje hmotu, jej pohyb. Veď auto v pohybe je krajšie ako antická socha, tvrdili.

Hmota, pohyb i rýchlosť sú predmetom obdivu a budúcnosťou je mechanický človek s vymeniteľnými súčiastkami. Hrdinami futurizmu preto boli šoféri, piloti, vojaci a športovci.

Fenomén futurizmu silnie

Futurizmus napokon ovplyvnil všetky formy umenia. Najlepšie roky však prežíval do roku 1915.

V literatúre zavládlo jeho „osloboďte slová“. Vetná skladba už nebola dôležitá, podstatné meno malo vyjadriť všetko s matematickými značkami a typografickými obrazcami. Stačil skomolený pravopis, verš sa stal stupnicovým, rým už nepodstatným. Harmónia či dobrý vkus boli podľa futurizmu len tyraniou slov.

Futuristi sa vo svojich knihách rútili živelnou rýchlosťou, kumulovali predstavy a dojmy, akoby bez kontroly rozumu, čím chceli vytvoriť pohyblivý a simultánny výraz vesmíru. Maliarstvo a sochárstvo si však pomáhali kubofuturizmom i neskorým impresionizmom. V hudbe vznikol bruitizmus (le bruit - hluk) a jeho zakladateľ Russolo skonštruoval intonátory hluku. Najkrajšia hudba totiž podľa futuristov bol rev spaľovacieho motora či pretekárskeho auta.

Taliani vpravo, Rusi vľavo

Futurizmus „nakazil“ umelcov aj v ďalších krajinách. V Taliansku po vypuknutí 1. svetovej vojny mnohí futuristi narukovali a vo vojne i zomreli. Futuristov však zverstvá vojny nepoučili, ich umelecký smer sa neskôr vyformoval až do obhajoby fašizmu. Zaujímavo silný ohlas mal futurizmus aj v Rusku, kde z neho vznikla ruská avantgarda. „Facka verejnému vkusu“, manifest ruského futurizmu, vyšiel v roku 1912.

No kým talianski futuristi mali napríklad k ženám negatívny postoj, ruskí si pestujú citovosť a ženu si vážia. Napriek tomu používali okrem nových slov aj nadávky. Nenávideli buržoáziu a kapitalistické mesto, no propagovali lásku k národu a zasadzovali sa o demokratizáciu umenia.

Futurizmus sa často prelínal aj s expresionizmom či kubizmom. V českej literatúre sa spomína „Almanach na rok 1914“ s S. K. Neumannom či bratmi Čapkovcami. V divadle a vo filme sa preslávil Ferenc Futurista. Nasledovníci či vyznávači futurizmu na rozdiel od Talianov nezabŕdli do politiky, ostali vo sfére estetiky. Po prvý raz sa poézia zomkla s výtvarným umením.

Jeho najväčší význam je však vplyv na umenie vôbec a zaslúžil sa o vznik viacerých nových smerov. Hoci sa Marinetti a jeho kruh skompromitovali hlásením sa k Mussolinimu, ich viera v techniku, pohyb a mladosť rozvírila stereotypy umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 219
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 440
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 150
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 301
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 985
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 658
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 514
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu