SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Quebec, centrum frankofónnej Kanady

Len málo miest v Severnej Amerike je starších. Symbolizuje to, čomu sa hovorí frankofónna Kanada. Mesto Quebec založil moreplavec Samuel de Champlain ako prvú francúzsku trvalú usadlosť v Severnej Amerike.


Keď sa francúzsky námorník a objaviteľ Samuel de Champlain rozhodol založiť v novom svete osadu, ktorá by bola centrom obchodu, hľadal najmä na pobreží Rieky svätého Vavrinca. Dlho neúspešne. Vodný tok sa mu zdal priširoký a pobrežie „hornaté a pusté“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až to napokon našiel: na mieste, kde rieka merala len kilometer a veľmi dobre sa dala brániť, sa mu 3. júla 1608 pred očami ukázala ideálna oblasť pre nové mesto.

Prvú stálu francúzsku osadu v novom svete nazval výstižne – Quebec. V reči miestneho indiánskeho kmeňa Algonkinov to znamenalo „miesto, kde sa zužuje rieka“. S výnimkou piatich rokov sa až do roku 1759 stal Quebec centrom francúzskych kolónií v Severnej Amerike.


Ťažké začiatky

Francúzi pritom skúmali východné pobrežie svetadielu celé predchádzajúce storočie. Dúfali, že nájdu kratšiu severnú cestu do bohatého Orientu. Najznámejší bádateľ Jacques Cartier založil v roku 1541 prvú francúzsku osadu v Severnej Amerike. Vydržala dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Po nepresvedčivých výsledkoch Francúzi na čas bádanie pozastavili. Vrátili sa k nemu až koncom 16. storočia.

Začiatky Quebecu, rovnako ako mnohých iných severoamerických osád, boli ťažké. Prvú zimu zahynulo od hladu či na choroby až dvadsať z 28 osadníkov.

Postupne sa však mesto začalo rozrastať. Pomohlo vylepšovanie poľnohospodárstva (osadníci mohli prežiť tvrdé zimy), ako aj diplomatické budovanie vzťahov s miestnymi indiánskymi kmeňmi (najmä s Hurónmi a Algonkinmi).

Hlavnú zásluhu na tom mal Samuel de Champlain. Dobrodruh sa z vojaka, navigátora a bádateľa preorientoval na diplomata a kolonizátora. Úspešne.

V čase jeho smrti sa Quebec stal hlavným centrom kolónie, ktorú kardinál Richelieu nazval Novým Francúzskom. V roku 1635 Champlain zomrel fakticky ako prvý guvernér francúzskej dŕžavy v Severnej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Od Hudsona po Floridu

Nielen legendy hovoria, že záujem Francúzov o túto časť pobrežia Ameriky spôsobili bobry. Kožušina tohto zvieraťa, ktoré sa neskôr stalo symbolom Kanady, ako aj olympiády v Montreale v roku 1976, bola v tom čase módny hit bohatých Európanov. A práve po Kanade behali tieto zvieratá v milió­noch.

V Quebecu na začiatku bývali najmä obchodníci a misionári. Dodnes v rovnomennej kanadskej provincii žije až 83 percent katolíkov. V roku 1674 v meste vznikla aj biskupská diecéza.

Paríž postupne svoje teritóriá v Severnej Amerike rozširoval a v polovici 18. storočia už ovládal oblasti od východnej Kanady, Veľkých jazier, Louisiany až po Mexický záliv. To sa nepáčilo anglickým kolóniám. Francúzov v tom čase žilo v Severnej Amerike len 60­tisíc, no Angličanov už milión. Kým väčšie Nové Francúzsko bolo stále najmä zdrojom surovín, americkí Angličania (a budúci Američania) už žiadali čoraz viac samostatnosti a rovnako aj ďalšie územia na kolonizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna s Angličanmi

Napätie nakoniec v roku 1756 prerástlo do vojny. Po sedemročnom konflikte pripadli všetky francúzske dŕžavy britskej korune.

Quebec padol do anglických rúk po bitke na Abrahámových pláňach v roku 1759. Hoci sa ho neskôr skúšali zmocniť aj samostatné americké kolónie, zostal súčasťou britskej koruny a neskôr sa stal hlavným mestom rovnomennej provincie nezávislého kanadského štátu.

Aj keď súčasná Kanada je prevažne anglická, Quebec si zachoval svoj frankofónny charakter. Dodnes je tu oficiálny jazyk iba francúzština a mnohé časti mesta (ako aj ďalšia metropola provincie – Montreal) pripomínajú skôr Európu ako Ameriku.

Odlišnosť kultúry viedla v istých časových obdobiach k snahám o odtrhnutie sa provincie od Kanady. Naposledy to quebeckí separatisti skúšali v roku 1995. Obyvatelia provincie však samostatnosť Quebecu v referende, aj keď tesne, odmietli.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 045
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 542
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 116
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 584
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 762
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 226
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 775
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu