SME

Revolúcia v Barme 8. 8. 1988

Budhistickí mnísi obrátili misky na almužny hore dnom. Dávali tak najavo, že neprijímajú dary od vojakov. Študenti riskovali životy a odvážne burcovali národ, aby sa postavil proti zločineckému režimu. Objavila sa krehká Su Ťij, ktorá výzvami na nenásilnú

Až polmilión Barmčanov protestovalo v centre Rangúnu.Až polmilión Barmčanov protestovalo v centre Rangúnu. (Zdroj: JAPANFOCUS.ORG)

zmenu fascinovala celý národ. Junta sa však nedala zastaviť a pokojné protesty brutálne potlačila.

Na začiatku revolúcie stála numerológia a katastrofálne riadenie ekonomiky. Barmu od roku 1962 viedol generál Ne Win, ktorého „cesta budovania socializmu“ ožobračovala krajinu. Vážne hospodárske problémy sa junta rozhodla riešiť originálnou menovou reformou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ne Win oznámil, že sťahuje z obehu bankovky v hodnote 73, 35, 25 kyat. V platnosti ponechal iba 45 a 90 kyatov, pretože sú deliteľné číslom deväť. To diktátor považoval za šťastné, prikladal mu až mystický význam, keďže ho fascinoval kabalistický rituál Deväť bohov.

Prví boli študenti

Výsledky uctievania deviatky boli katastrofálne. Státisíce ľudí prišli zo dňa na deň o celoživotné úspory. Vzplanuli vášne a odmietli ďalej akceptovať hlúpu a autokratickú vládu.

SkryťVypnúť reklamu

Prví vyšli do ulíc študenti z Technologického inštitútu v Rangúne. V marci 1988 vojaci zabili ich lídra Phone Mawa, čo ešte viac nahnevalo ľudí. Protesty sa rozšírili aj do Mandajal a ostatných častí krajiny.

Pripojili sa spoločensky aktívni budhistickí mnísi, štátni úradníci, šoféri či zamestnanci nemocníc. Protesty boli vždy pokojné a Barmčania požadovali jediné - slobodu.

Hlavné povstanie sa začalo v magický dátum 8. 8. 1988. Osmička je symbolom budovania, ale aj deštrukcie. Pre demonštrantov znamenala koniec diktátorského režimu.

Zúrivé vraždenie

„Bolo to úžasné. Zástupy ľudí sa stretli v centre Rangúnu, prišlo približne päťstotisíc ľudí. V tom istom čase ľudia v iných mestách pochodovali za tú istú vec - za demokraciu a ľudské práva,“ opísal atmosféru študent Aung Din pre BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo polnoci prišla odpoveď. Vojaci začali strieľať do ľudí blízko rangúnskej radnice, na druhý deň prišiel na rad dav pred pagodou Švedagon. O život prišli stovky ľudí.

Počas demonštrácií sa objavil nový fenomén - Aung San Su Ťij, ktorá žila s britským manželom v Oxforde, ale vrátila sa do Barmy postarať o chorú matku. Revolučná nálada ju ihneď vtiahla do centra diania. Ako dcéra národného hrdinu Aung Sana, s prirodzenou charizmou a distingvovanými spôsobmi sa razom postavila na čelo hnutia za zmenu.

Strach možno prekonať

Su Ťij vystúpila 26. augusta pred polmiliónovým davom pri posvätnej Švedagon, kde vyzvala na slobodné voľby. Armáde odkázala, že musí prestať so zasahovaním do politiky.

„Sú chvíle tragédie, hororu, strachu, hnevu a čírej nedôvery. Ich prekonanie je dôkazom, že hnutie, ktoré vyrástlo tak spontánne z neodolateľnej túžby ľudí po plnom užívaní ľudských práv, musí istotne triumfovať,“ napísala v tomto období Su Ťij, ktorej eseje vyšli v knihe Oslobodenie od strachu.

SkryťVypnúť reklamu

Junta však bola silnejšia. Definitívny koniec prišiel počas masakry 18. septembra. „Zbrane nie sú na strieľanie do vzduchu,“ povedal generál Ne Win, čím dal povel na vraždenie.

Stovky ľudí vrátane posvätných mníchov nahnali do nákladných áut a nikto ich už nikdy nevidel. Študentskí lídri skončili vo väzení, iní museli ujsť z krajiny. Neoficiálny vodca protestov Min Ko Naing strávil v žalári 15 rokov.

Volebný triumf

Podľa odhadov ľudskoprávnych organizácií a zahraničných ambasád prišli počas šiestich týždňov o život tri tisícky ľudí. Junta však tvrdí, že umrelo len pár demonštrantov.

Aby upokojila situáciu, novozaložená Štátna rada na obnovenie zákona a poriadku zorganizovala v máji 1990 parlamentné voľby. Opozícia narýchlo vytvorila stranu Národná liga za demokraciu (NLD), ktorá napriek zastrašovaniu získala 82 percent hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Junta jej však nikdy neodovzdala moc, vyplienila sídlo strany a pozatýkala jej hlavných lídrov.

Su Ťij strávila už 12 rokov v domácom väzení. Ako však nepoddajne hovorí: „Zmena nastane, pretože jediné, čo armáda má, sú zbrane.“

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu