SME

Cooper, James Fenimore

Rakúsky hudobný skladateľ Franz Schubert strávil posledné dni na smrteľnej posteli čítaním jeho kníh. Obdivoval ho aj Honoré de Balzac a Victor Hugo ho nazval väčším ako veľkým majstrom modernej romance. Bol prvým veľkým americkým spisovateľom, ktorý dal

Coopera preslávil román Posledný Mohykán.Coopera preslávil román Posledný Mohykán. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Spojeným štátom mýtus národného hrdinu. James Fenimore Cooper, autor úspešného románu Posledný Mohykán, sa narodil pred 220 rokmi.

James Fenimore Cooper

Narodil sa 15. septembra 1789 v Burlingtone, štát New Jersey.
Zomrel 14. septembra 1851 v meste Cooperstown, ktoré založil jeho otec.
Svoj talent objavil náhodou. Siahol po zlej knihe. Zhovievaví životopisci už neuvádzajú, ktorý autor tak rozčertil mladého Jamesa Coopera, traduje sa však, že rozhorčený džentlmen sa svojej manželke dušoval, že sám by dokázal napísať stokrát lepší text.

Susan DeLanceyová nemohla urobiť lepšiu vec, len mu povedať: Dokáž to!

Tak nejako sa začala vo veku tridsať rokov literárna kariéra jedného z prvých významných amerických spisovateľov. Úspech knihy Vyzvedač (The Spy, 1821) z obdobia americkej vojny o nezávislosť nemohol prísť v príhodnejšom čase.

Písal o milovanej divočine

Kedysi veľmi bohatá dynastia Cooperovcov sa borila v dlhoch a James bol ako posledný z mužov zodpovedný za celú rodinu. Vravelo sa, že písal viac preto, lebo musel, ako pre ozajstné potešenie. Jeho talent je však nepopierateľný.

James Fenimore Cooper sa narodil v americkom štáte New Jersey ako jedenáste z dvanástich detí sudcu a kongresmana Williama Coopera. Už ako dieťa si užíval výhody dostatku peňazí a sociálnej prestíže. Jeho otec ako bohatý statkár nadobudol viaceré pozemky a nehnuteľnosti, ktoré mu umožnili založiť dokonca vlastné mestečko s názvom Cooperstown.

V priľahlých lesoch, v okolí rieky Hudson, strávil mladý James so svojimi bratmi detstvo. „Sú veľmi divokí a jasne potvrdzujú, že ich vychovala divočina,“ napísala o nich v denníku ich sestra Hannah.

James si rýchlo obľúbil divú prírodu, tamojších Indiánov aj otcove zásady, že s bohatstvom rastie zodpovednosť za ostatných. Keď však v roku 1803 ako trinásťročný nastúpil na pres?tížnu univerzitu Yale, prejavila sa skôr jeho divoká povaha. Po dvoch rokoch ho vyhodili pre zlé správanie a účasť v bitkách.

Cooper skrotol po smrti milovanej sestry Hannah, ktorá neprežila pád z koňa. Keď v roku 1809 zomrel aj jeho otec, rodina sa dostala do problémov. Do roku 1819 zomreli tragicky štyria jeho bratia a ťarcha odvrátenia úplného pádu dynastie ostala na pleciach mladého Jamesa.

Keď v roku 1823 prvýkrát predstavil čitateľom svojho hrdinu, bieleho zálesáka Nattyho Bumppa v knihe Priekopníci, začalo sa blýskať na lepšie časy. Pentalógia Príbehy Koženej pančuchy (Leatherstocking Tales), nazvaná podľa jelenicových nohavíc Bumppa, patrí medzi vrcholy dobrodružnej literatúry 19. storočia.
Dejovo druhú časť pentalógie, svoj najslávnejší román Posledný Mohykán, napísal mladý autor už v Európe, kam odcestoval, aby viac spropagoval svoje knihy a poskytol deťom lepšie vzdelanie.

Žil v Lyone, Paríži a Londýne, precestoval Nemecko, Taliansko a Švajčiarsko. Už vo svojich románoch Vrah (The Bravo, 1831) či Kat (The Headsman, 1833) sa Cooper kriticky pozerá na európsky feudalizmus a útočí na antirepublikanizmus rozšírený v Európe.

Pre názory sa súdil s tlačou

Cooper hájil Spojené štáty vo svojich článkoch na stránkach parížskeho denníka National, ostával však kritický k americkej kultúre a mal veľa výhrad aj proti fungovaniu demokracie vo svojej krajine.

Keď v roku 1833 po návrate do Spojených štátov napísal List svojim rodákom, v ktorom zhrnul svoje politické názory, kniha vyvolala v tlači búrlivé ohlasy. Noviny takmer denne označovali Coopera za zloducha, ktorý podrýva princípy demokracie. „Tlač, tak ako oheň, je dobrým sluhom, ale hrozným pánom,“ napísal v tom čase.
Pre ohováranie žaloval viacero novín.

Na súdoch strávil v tomto období viac času ako pri písaní. Všetky prípady však vyhral. K písaniu sa vrátil s novou vervou a jeho popularite neublížili ani posmešky od Marka Twaina.

Cooper ako bývalý námorník spísal históriu amerického vojnového námorníctva a svoje názory na politiku predstavil v knihe Americký demokrat. Písal knihu za knihou, čo prispelo k zhoršeniu jeho zdravia. Deň pred dovŕšením 62 rokov zomrel na vodnatieľku.

Cooper ako prvý skĺbil v americkej próze dobrodružný žáner s historickými reáliami a venoval sa vážne problematike Indiánov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 399
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 851
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 438
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 886
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu