SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Chorváth, Michal

Prišlo to ako odmietnutie, ako vzbura proti starým tradíciám. Avantgarda však so sebou priniesla nielen nové prúdy a umenie, ale aj jeho teoretikov a kritikov. Na Slovensku takými boli Alexander Matuška, Mikuláš Bakoš či Michal Chorváth.

Michal Chorváth.Michal Chorváth. (Zdroj: REPROFOTO - SME)

Ten sa narodil 28. februára 1910, pred sto rokmi.

Životy viacerých ľudí, ktorí do slovenskej literatúry vstupujú na konci dvadsiatych a začiatku tridsiatych rokov sa v čomsi podobajú.

Často to je potácanie sa medzi umením a politikou, medzi komunistickými kompromismi a túžbou po tvorivej slobode. Osud literárneho kritika, teoretika, ale aj básnika a socialistického politika Michala Chorvátha tak pripomína napríklad život Laca Novomeského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Romantická duša

Chorváth sa narodil 28. februára 1910 v Slovenskom Pravne. Študovať odišiel na zvolenské gymnázium, neskôr cestoval za medicínou do Prahy. Ako študent publikoval prvé básne i teoretické štúdie. Pod pseudonymom napríklad píše do významného kultúrneho časopisu Elán, ale aj do Luku, kde ako redaktor pôsobil Emil Boleslav Lukáč.

SkryťVypnúť reklamu

Už vtedy cítiť jeho snahu o posilňovanie slovenského, národnostného princípu, na ktorý kladie dôraz aj v neskorších rokoch. „Zahĺbili sme sa do slovenskej minulosti a prítomnosti a hľadali slovenský národ. Reč, to nebola jednota všetkých Slovákov. Bola to duša, tvorivá, romantická,“ napísal Chorváth už v roku 1932 v texte Otrávená generácia. Problém videl budúci kritik najmä v dobových slovenských politikoch.

O štyri roky neskôr Chorvát prerušuje pražské štúdium medicíny a rozhodne sa pre Bratislavu, kde sa prihlásil na estetiku a filozofiu. Pripravuje básnickú zbierku, no nakoniec ju nedokončí a viac sa venuje literárnej kritike. Počas druhej svetovej vojny sa pridáva k partizánom.

Politická dráha

Po vojne pracuje Chorváth na politickej kariére. Ešte pred oficiálnym ukončením bojov sa stáva povereníkom Slovenskej národnej rady pre informácie, neskôr je zástupcom práve Laca Novomeského. Zároveň sa stáva poslancom i podpredsedom kultúrneho výboru.

SkryťVypnúť reklamu

Propagátora socialistického realizmu prvý raz komunisti zradili už v 50. rokoch. Chorváth je spolu s Tatarkom či Mináčom obvinený z buržoázneho nacionalizmu a prichádza o politické a spisovateľské funkcie. Utiahne sa do ústrania: vo vydavateľstve Tatran rediguje knihy a neskôr v knihe Z prielomu prehodnocuje vlastné názory z minulosti (aj o socialistickom realizme), utieka sa k prírode či k rodnému kraju.

Podobne ako Novomeský však v šesťdesiatych rokoch zažíva rehabilitáciu, dokonca po vpáde spojeneckých vojsk dostáva Rad práce, v roku 1980 aj Rad republiky. Pritom v roku 1968 mohol z republiky odísť, na návštevu ho k sebe pozýval výtvarník Koloman Sokol. V novembri mu napísal: „Zdvorilo a nadovšetko úprimne priateľsky Ťa zveme k nám na 3-mesačnú návštevu.“

SkryťVypnúť reklamu

V decembri sa ho už pýta, či list vôbec dostal. „Drahý Miško, minule som Ti poslal pozdrav a pozvánku. Mysleli sme to úprimne. Neviem, či Ti náš list doručili. Zdá sa, že svetová pošta pokrivkáva a je zvedavá.“

Vzdal sa mandátu

Chorváth sa na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov stáva poslancom socialistického federálneho zhromaždenia. Vo funkcii však vydrží iba do roku 1972. Pre nesúhlas s normalizáciou odstupuje z postu poslanca a odchádza na dôchodok. Pravdepodobne ho začína sledovať tajná služba.

Do literatúry sa tak vracia až na začiatku osemdesiatych rokov, keď v roku 1980 vyjde výber z jeho predvojnových a medzivojnových literárnych kritík a recenzií. Vydávanie týchto spisov však čoskoro vládna mašinéria zastaví.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 176
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 430
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 077
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 402
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 973
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 642
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 591
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu