„A bez domova som pri tisíckach domov stál / a pri tisíckach stoloch trápil sa a túžil po jedle,“ napísal koncom 18. storočia jeden zo zakladateľov britského literárneho romantizmu. William Wordsworth sa narodil 7. apríla 1770.
William Wordsworth
Do klasickej britskej literatúry však priniesli nový postoj: obzrieť sa späť k prírode, k prírode pre človeka a s človekom, kde ani jedno nie je nadradené tomu druhému. Prvým z týchto dvoch neskôr i širokou verejnosťou vážených básnikov bol S. T. Coleridge. Druhým William Wordsworth.
Očarený revolúciou
„Sladké roky detstva, ktoré boli dlhé / ako dvadsiatka dní dnes,“ spomínal na začiatku devätnásteho storočia na svoje detstvo Wordsworth. Napriek týmto veršom nebolo úplne šťastné. Chlapcovi z váženej rodiny zomrela v siedmich rokoch mama, keď mal trinásť aj otec. Spolu so súrodencami sa tak dostal pod patronát rôznych tiet a strýkov, ktorí mu zabezpečili kvalitné vzdelanie.
Škola mladého Williama však nebavila. Roky v prestížnom Cambridgei považoval za stratu času. „Nebol som vhodný ani pre to miesto, ani pre tie časy,“ spomínal na svoje roky na univerzite. Bezstarostné časy študenta ho však v roku 1790 doviedli na výlet do Francúzska. Tam Wordswortha nadchli revolučné myšlienky francúzskeho osvietenstva.
Zároveň sa zoznámil s očarujúcou Annette Vallonovou, s ktorou mal nemanželskú dcéru. Tú však spoznal až o desať rokov neskôr.
Dvaja velikáni
Medzičasom medzi Anglickom a Francúzskom vypukla vojna. Wordsworth sa navyše nestretával ani s milovanou sestrou Dorothy. O niekoľko rokov sa však jeho depresie zlepšia: William stretáva Coleridgea.
Dvojica nadaných básnikov, ktorých už nebavil zaužívaný spôsob písania, sa rýchlo spriatelila. Na Wordsworthovu tvorbu to malo dobrý vplyv: skracuje básne, píše o narcisoch, vtáčatách či o „svätom pláne prírody“ a v roku 1798 dvojica anonymne vydáva Lyrické balady - akýsi poetický manifest nastupujúceho romantizmu. „Chceli sme vyberať príhody a situácie z obyčajného života a opísať ich výberom z jazyka, ktorý naozaj ľudia používajú,“ napíše neskôr Wordsworth k druhému vydaniu knihy.
Dnes texty považované za jedny z Williamových najlepších však dobová kritika roztrhala. Wordsworth sa tak radšej vracia do Francúzska, kde sa konečne stretáva s dcérou a jej matke pomáha finančne. Po návrate domov sa však ožení s priateľkou z detstva.
Štátny básnik
V prvej polovici devätnásteho storočia sa napokon mení aj postoj spoločnosti k Wordsworthovým veršom. Kritikom sa zrazu začínajú jeho texty páčiť, rovnako ako čitateľom. „Veselý život je to, čo milujú Múzy,“ píše v tom čase a prijíma post štátneho úradníka, čím vyrieši svoju finančnú situáciu.
Wordsworth tiež začína prepisovať svoje staršie básne, čo Keats označí slovami „samoľúba velebnosť“. Z revolucionára sa tak napokon stáva humanista a konzervatívny toryovec. Oplatí sa mu to: po smrti Roberta Southeya sa v roku 1843 až do svojej smrti stáva oficiálnym kráľovským básnikom.