SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Engels, Friedrich

Bol novinárom, spoluautorom Komunistického manifestu, vedúcou osobnosťou Prvej i Druhej internacionály, ale aj celoživotným mecenášom Karola Marxa a editorom jeho Kapitálu. Friedrich Engels zomrel 5. augusta 1895 v Londýne.

Marxove teórie by bez Engelsa neboli.Marxove teórie by bez Engelsa neboli. (Zdroj: LIFE/TIME)
Friedrich Engels
Narodil sa 28. novembra 1820 v Barmene.
Zomrel 5. augusta 1895 v Londýne.
Najdôležitejšie diela: K bytovej otázke, Dialektika prírody, Pôvod rodiny, súkromného vlastníctva a štátu, Anti-Dühring.

Friedrich Engels sa narodil 28. novembra 1820 v západonemeckom Barmene (dnes časť Wuppertalu, Severné Porýnie – Vestfálsko). Bol synom majiteľa prosperujúcich textilných tovární a do rodinnej firmy nastúpil už ako sedemnásťročný.

V roku 1842, medzičasom stihol nedokončiť strednú školu aj slúžiť v pruskej armáde, ho poslali do Manchestru, kde sídlila pobočka otcovej firmy. Jedným z výsledkov tejto návštevy bola jeho prvá dôležitá kniha Podmienky robotníckej triedy v Anglicku, údajne jediná kniha, z ktorej Karol Marx čerpal svoje prvé poznatky o pracovných podmienkach proletariátu.

Komunistický manifest

Engels mal už v tom čase zrejme vytvorený pohľad na svet. Príklon k radikálnym myšlienkam bol u neho zjavný už na strednej škole a počas svojho pôsobenia v Anglicku prispieval do sociálne reformných novín Northern Star i stretával sa s príslušníkmi chartistického hnutia.

Najdôležitejšie však pre neho bolo stretnutie s o dva roky starším Karolom Marxom. Prvýkrát sa videli počas onej cesty do Anglicka, Engels sa zastavil v redakcii Rheinische Zeitung, ktorej vtedy Marx šéfoval. Hoci prvý dojem vraj nebol bohvieaký, práve tam sa začala spolupráca, ktorá trvala až do Marxovej smrti v roku 1883.

Od roku 1845 do roku 1848 žili obaja v Bruseli, kde napísali aj svoje prvé spoločné dielo. Ako uviedli v jednom z predhovorov k Manifestu komunistickej strany, k napísaniu tohto „teoretického a praktického programu, určeného pre verejnosť“ ich poverila medzinárodná robotnícka organizácia Zväz komunistov.

V Manifeste i v neskorších textoch pritom odmietli socializmus, ktorý je vraj buržoázny, kým komunizmus je robotnícky. Ako sa píše v závere knihy: „Komunistická strana však neprestáva ani na okamžik pestovať medzi robotníkmi pokiaľ možno najjasnejšie vedomie nepriateľského protikladu medzi buržoáziou a proletariátom.“

Mecenáš a teoretik

Nešlo však len o ideológiu. Prakticky bol Engels po celý čas hlavným zdrojom Marxových príjmov. Historici tvrdia, že vzťah oboch klasikov komunizmu bol nerovný, z Marxovej strany dokonca vykorisťovateľský a tyranizujúci. V roku 1863 sa ich spolupráca takmer rozpadla. Engelsovi sa totiž zdalo, že Marxovo žobronenie o peniaze zašlo príliš ďaleko. Keď v Manchestri (tam znovu žil po porážke ľudového povstania v Bádensku) zomrela Engelsova milenka, od Marxa, s ktorým si neustále dopisoval, dostal bezcitný list, v ktorom sa len krátko zmienil o jeho strate a hneď prešiel k dôležitejšej žiadosti o peniaze.

Nakoniec však Engels dospel k názoru, že Marx nebude nikdy schopný uživiť rodinu, zbavil sa svojich obchodov a zaistil si tak slušný príjem, z ktorého takmer polovica šla Marxovi. Engels zostal Marxovi verný aj po jeho smrti, keď na sklonku svojho života editoval druhý a tretí zväzok Kapitálu, ktorý už Marx nestihol dokončiť.

Vo vlastných teoretických prácach (najznámejšia je asi Pôvod rodiny, súkromného vlastníctva a štátu z roku 1884) sa venoval napríklad postaveniu žien, ktorých podriadenosť mužom vysvetľoval ich vzťahom k výrobným prostriedkom, triednemu boju, permanentnej revolúcii či beztriednej spoločnosti, ku ktorej speje objektívny historický vývoj.

Friedrich Engels stál v roku 1864 pri zrode Prvej internacionály, nadnárodnej organizácie socialistických strán, ktorá však pre nezhody marxistov a anarchistov ukončila svoju činnosť už v roku 1876 a v roku 1889 aj pri zrode Druhej internacionály, v ktorej už mali prevahu ľudia nadväzujúci na spoločné dielo oboch nemeckých klasikov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 952
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 375
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 787
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 968
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 993
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 895
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 851
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu