SME

Guinness, Alec

Účinkoval v najslávnejších filmoch, ale diváci si ho spájajú hlavne s nikdy nevysloveným výrokom. Pred desiatimi rokmi zomrel sir Alec Guinness, ktorý na plátne nepovedal vetu: „Nech ťa Sila sprevádza.“

Alec Guinness s Markom Hamillom počas prestávky nakrúcania Hviezdnych vojen.Alec Guinness s Markom Hamillom počas prestávky nakrúcania Hviezdnych vojen. (Zdroj: MOVIEWEB)

Účinkoval v najslávnejších filmoch, ale diváci si ho spájajú hlavne s nikdy nevysloveným výrokom. Pred desiatimi rokmi zomrel sir Alec Guinness, ktorý na plátne nepovedal vetu: „Nech ťa Sila sprevádza.“

Alec Guinness
Narodil sa 2. apríla 1914 ako Alec Guinness de Cuffe
1936 – člen Old Vic company
1957 – Oscar za Most cez rieku Kwai
1962 – Lawrence z Arábie
1965 – Doktor Živago
1977 – Hviezdne vojny
1980 – Oscar za celoživotné dielo
5. augusta 2000 zomiera

Alec Guinness prežil ťažkú mladosť bez otca s matkou, ktorá mu nerozumela. To spôsobilo, že sa ešte ako žiak začal zaujímať o divadlo, ktorému sa po skončení školy začal naplno venovať. Účinkoval hlavne v Shakespearových hrách, a preto bolo logické, že sa stal členom súboru Old Vic vedenom Johnom Gielguldom a neskôr Laurenceom Olivierom, ktorý sa špecializoval na hry anglického barda.

Most cez rieku Kwai

Postupne sa Guinness dostal aj k filmu, kde bolo preňho dôležité stretnutie s režisérom Davidom Leanom. Prvý raz sa stretli v roku 1946 pri Nádejných vyhliadkach, ale vrchol ich spolupráce predstavoval rok 1957, keď Lean obsadil Guinnessa do adaptácie románu Piera Boulla Most cez rieku Kwai.

Postava nekompromisného plukovníka Nicholsa, veliteľa zajatých Britov, ktorí pre nepriateľa dostavajú most, mu vyniesla jediného Oscara v jeho kariére. Paradoxom je, že Guinness túto rolu takmer odmietol a vždy tvrdil, že mu ocenenie za ňu nijako neovplyvnilo kariéru. To nemení nič na fakte, že Most cez rieku Kwai patrí medzi najvýznamnejšie antivojnové filmy a pískanie pochodujúcich zajatcov medzi najznámejšie filmové motívy.

Spolupráca Lean - Guinness pokračovala aj v 60. rokoch, keď bol obsadený ako princ Feisal vo veľkofilme Lawrence z Arábie a ako rozprávač a nevlastný brat hlavného hrdinu v Doktorovi Živagovi. Naposledy sa táto dvojica stretla ešte v roku 1984 pri poslednom Leanovom výpravnom a Oscarmi ocenenom filme Cesta do Indie.

Zabite Obi-Wana Kenobiho

Skutočná sláva však prišla z vesmíru. Scenár k filmu Hviezdne vojny dostal Guinness údajne počas nakrúcania komédie Vražda na večeri, kde účinkoval s predstaviteľom komisára Clouseaua Petrom Sellersom.

Lucas urobil na herca dobrý dojem a pomerne rýchlo sa dohodli na spolupráci. Mal hrať postavu Obi­Wana Kenobiho, učiteľa Luka Skywalkera.

Až samotné nakrúcanie v marockej púšti ukázalo, že to nebolo presne to, čo by Guinness chcel. Bol však profesionál, a preto nijako nedával najavo nespokojnosť – režisér aj ostatné hviezdy filmu si spoluprácu s ním napokon veľmi pochvaľovali.

Guinness však podľa vlastných slov presvedčil Lucasa, aby nechal postavu Obi-Wana zomrieť, lebo ako duch môže byť hlavnému hrdinovi Lukovi Skywalkerovi väčšmi nápomocný.

Až rok pred smrťou priznal, že mu boli tie banálne a hlúpe repliky natoľko odporné, že v nich nechcel pokračovať. Je logické, že pre človeka, ktorý mal v krvi Shakespeara, bolo utrpením teatrálne deklamovať: „Sila bude s tebou.“

Percentá zo zisku

Hoci bol sir Alec paradoxne jedným z mála, čo veril v úspech filmu, jeho sláva ho zaskočila a odmietal ju. Nikdy neotvoril nijaký list týkajúci sa Hviezdnych vojen a keď mu pri nejakej príležitosti hrdý fanúšik oznámil, že film videl už stokrát, zdesený Guinness ho požiadal na veľkú radosť jeho matky, aby to už nikdy viac neurobil, lebo to môže ohroziť jeho zdravie.

Guinness si tiež dal podmienku, že nebude film nikde propagovať a dostane 2 % zo zisku. To mu pri dnes smiešnom honorári 150-tisíc dolárov zabezpečilo, ako nakoniec všetkým, ktorí na takéto riešenie pristúpili, dostatok prostriedkov, aby mohol vyhlásiť: „Nech sú požehnané Hviezdne vojny. Zvyšok života môžem prežiť bez dlhov a bez toho, aby som prijímal úlohy, ktoré ma nenapĺňajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 548
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 993
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 848
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu