Narcís Monturiol bol revolucionár, ktorý veril v utopický komunizmus. Jeho presvedčenie ho nakoniec priviedlo k vynálezu, ktorý po ňom zopakovali až nacisti o storočie neskôr. Vynálezca prvej funkčnej ponorky zomrel pred 125 rokmi.
Narcís Monturiol vyrastal v chudobnom katalánskom mestečku počas industrializácie, ktorá vtedy pre robotníkov znamenala len život v chudobe a chorobách. Práve tieto podmienky vzbudili v Španielovi túžbu bojovať za chudobných. Ako revolucionár začal verejne obhajovať rovnoprávnosť pohlaví a postavil sa na obranu sociálne slabých. V textoch sa tiež hlásil k utopickému komunizmu.
Lovec koralov
Po španielskej revolúcii v roku 1848 ho vláda prinútila emigrovať a po návrate do vlasti mu zakázala publikovať. Monturiol sa ani potom nemienil vzdať roly bojovníka za sociálne práva. Namiesto pamfletov a verejných prednášok pomohol proletariátu svojím vynálezom.
Vyštudovaný právnik pracoval v druhej polovici 19. storočia ako zberač koralov. Išlo o nebezpečné povolanie, pri ktorom sa robotníci potápali do morských hlbín. Keď sa Monturiolovi pred očami utopil kolega, v bývalom revolucionárovi sa ozvala nezabudnutá vôľa pomáhať ľudstvu.
O niekoľko rokov bola na svete jeho prvá ponorka. Plavidlo s názvom Ictíneo síce ešte nepredstavovalo revolúciu, Monturiolovi sa však podarilo zachrániť množstvo ľudských životov. Rybacia loď, ako znie jej preklad z gréčtiny, pripomínala viac rybu ako loď. Išlo stále len o ponorku na ľudský pohon ovládanú kľukami. Až do chvíle, keď prišlo k jej nešťastnému zničeniu v barcelonskom prístave v roku 1862, nedošlo na palube plavidla vyrobeného z olivového dreva k vážnejšiemu incidentu. Pre Monturiola bola bezpečnosť ľudí prvoradá.
Chcel ho predať Španielom
Po zničení prvej lode sa pustil do konštrukcie zlepšenej verzie. Chýbali mu však peniaze, a tak sa rozhodol, že k ponorke slúžiacej na lov koralov pripojí aj torpédo a vynález neskôr predá armáde. V prípade plavidla Ictíneo II išlo už o technologický prelom. Na rozdiel od predchodcu disponovalo predpotopným palivovým pohonom, pod vodou vydržalo nie dve ale až osem hodín a jeho maximálny ponor sa zvýšil z 20 na 50 metrov.
Narcís Monturiol však nakoniec skončil ako skrachovaný génius. Občianska vojna v Spojených štátoch skončila tesne pred dokončením vynálezu a Španieli jeho „rybaciu loď“ odmietli ako smiešny technologický výstrelok. Monturiolove revolučné plavidlo napodobnil až nacistický Wehrmacht v roku 1940 pri výrobe svojej prvej bojovej ponorky V-80.