SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Rada vzájomnej hospodárskej pomoci

Presne pred desiatimi rokmi zanikla Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP). Súťaž „prehnitých“ kapitalistických krajín so socialistickým táborom sa skončila - Západ sa už nemal s kým porovnávať. S pádom totalitných režimov koncom osemdesiatych rokov ..


RVHP: boli to najmä tony ocele.



Presne pred desiatimi rokmi zanikla Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP). Súťaž „prehnitých“ kapitalistických krajín so socialistickým táborom sa skončila - Západ sa už nemal s kým porovnávať. S pádom totalitných režimov koncom osemdesiatych rokov sa zrútila aj RVHP. V roku 1991 tento pád príliš počuť nebolo - dôsledky socialistického hospodárenia pociťujú bývalé členské štáty dodnes.

Naplánujeme, skoordinujeme, prehĺbime. Dosiahli sme, inovovali sme. Výdobytky a vedeckotechnologická revolúcia. Vyprázdnený slovník súdruhov z RVHP verne odrážal, ako táto inštitúcia (ne)fungovala. RVHP bola v období pred svojím zánikom (najmä v osemdesiatych rokoch) prebyrokratizovanou inštitúciou.

Spôsob rozhodovania rady priblíži vtip o chlapíkovi, ktorý si po Prahe vykračuje s dáždnikom počas krásneho slnečného dňa. V Moskve totiž predpovedali dážď. Tak to bolo aj s touto inštitúciou - rozhodnutia sa robili v hlavnom meste Sovietskeho zväzu. Plánovači v Moskve kreslili krivky a súdruhovia v členských krajinách ich plnili, prípadne ani nie.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto organizácii sa síce plány po neúspechoch menili celkom často (vždy potichu), jedna zásada však platila od začiatku až do konca - Moskva bola centrom, kde sa rozhodovalo o všetkom. Vzájomná spolupráca jednotlivých členských krajín nikdy nebola taká priama, ako sa obyvateľom členských štátov mohla zdať. Väzby sa budovali smerom na Moskvu a aj výmena akéhokoľvek tovaru bola najprv odobrená tam. Otcom myšlienky založiť RVHP bol Josif Stalin, preto takáto „deľba“ právomocí neprekvapuje.

Zakladajúcimi členmi RVHP boli v januári 1949 Sovietsky zväz a novovzniknuté ľudovodemokratické štáty - Československo, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Neskôr sa pridalo aj Albánsko (1949 - 1962) a NDR (1950 - až do svojho zániku 1990). Mongolsko sa pripojilo v roku 1962, Kuba o desať rokov neskôr a Vietnam v roku 1978.

SkryťVypnúť reklamu

V čase vzniku rady sa začínala studená vojna. Demokratické európske štáty a USA začali uplatňovať proti štátom, ktoré ovládli komunisti, prísne hospodárske embargo. Vznik RVHP bol odpoveďou. V päťdesiatych rokoch tak vznikli vedľa seba dva hospodárske priestory, ktoré sa riadili podľa úplne rozdielnych princípov.

Typická „success story“ z obdobia päťdesiatych rokov sa v štátoch RVHP takmer vždy odvíjala od elektrifikácie, otvorenia hute alebo závodu ťažkého strojárstva. Okrem Československa a NDR vstupovali do rady štáty, ktoré boli dovtedy najmä poľnohospodárske. Po desiatich rokoch sa dalo konštatovať, že sa premenili na štáty priemyselno-agrárne. Výrobu vždy sprevádzali obrovské nároky na dodávky energie.

V pretekoch so Západom sa síce náskok socialistickému táboru podarilo stiahnuť, ale ďalej sa už nikdy nedostal. Význam a vplyv RVHP s pribúdajúcimi rokmi stále klesal. Keď v roku 1968 sovietske tanky potlačili reformných komunistov v Československu, znamenalo to na desať rokov aj stop snahám o reformy v oblasti socialistických ekonomík.

SkryťVypnúť reklamu

Snahy o nové reformy na prelome sedemdesiatych rokov už prišli neskoro. Prebyrokratizovaná RVHP sa stala uzavretým svetom, ktorý existoval sám pre seba - len v období rokov 1970 až 1985 tu vzniklo tridsať ďalších orgánov, ktoré mali zhora riadiť zložité ekonomické procesy. Kvantita namiesto kvality - posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov koncom osemdesiatych rokov prirovnal RVHP už len k smetisku nekvalitných výrobkov.

Zbrojné preteky začiatkom osemdesiatych rokov položili socialistické ekonomiky definitívne na lopatky. Obrovské sumy išli do zbrojárstva a na reformy nezvýšilo. Prišiel samovoľný rozpad socialistického tábora.

Koncom roku 1990 sa skončilo mnohostranné zúčtovanie v takzvaných prevoditeľných rubľoch (kolektívna mena štátov RVHP) a o pol roka neskôr táto organizácia ukončila existenciu. Nemal ju už kto držať pri živote - moskovský hlas v tom čase počuť nebolo.

SkryťVypnúť reklamu
MAREK CHORVATOVIČ
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 219
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 440
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 150
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 301
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 985
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 658
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 514
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu