SME

Rockefeller Wiliam Avery

Wiliam Avery Rockefeller bol obyčajný podomový obchodník. Ako alkoholik a príležitostný podvodník by sotva podporil legendu, ktorú dnes toto meno nesie. Rockefellerovcom s menom údajne prevzatým zo starej francúzskej rodiny Roquefeuilles sa o slávu postar


Foto archív

al John Davison Rockefeller - Wiliamov syn. Tento najznámejší magnát histórie a symbol priemyselnej éry zomrel pred 65 rokmi, 23. mája 1937.

Každá vplyvná americká rodina má svoj príbeh. Kennedyovci sa chudobní ako kostolné myši do Ameriky prisťahovali z Írska, Astorovci začínali ako obchodníci s kožušinou, rooseveltovský klan je starý ako New York a Bushovci vraj prišli na lodi Mayflower. Začiatky rockefellerovského klanu sa datujú na farme v Richforde v štáte New York, kde sa John Davison Rockefeller narodil v roku 1839.

Jeho otec Wiliam si rád vypil a sotva by mu mohol byť príkladom. Často cestoval, aby s pochybnými výrobkami (väčšinou falošnou medicínou) ohuroval chudobných a chorľavých Američanov. Svojich 6 detí prenechal na starosť manželke Elize. Práve tá dala mladému Johnovi to, čo sa u neho zakorenilo na celý život - úctu ku kalvinistickej morálke a ženám. Tú neskôr prejavoval svojej manželke Cettie Spelmanovej, dcérou obchodníka z Ohia, s ktorou vychoval 4 deti.

John D. Rockefeller už ako veľmi mladý zistil, že dobré peniaze sú iba tie, ktoré sú dobre investované. Svojim rovesníkom predával farebné skalky rôznych foriem. Zarobil si 50 dolárov, ktoré neskôr požičal farmárovi z Richfordu. Nebolo to zadarmo, mladý John žiadal 7-percentný úrok. Vyrastal v prostredí neustálej peňažnej neistoty, a tak si všetky výdavky a zárobky poctivo zapisoval.

Chuť po obchode ho v 16 rokoch vyhnala do obchodnej školy v Clevelande. Tam si našiel aj prvú prácu, kde už ako 22-ročný zarábal 600 dolárov ročne. Žiadal zvýšenie platu o 200 dolárov, a keď firma nesúhlasila, odišiel a s nasporenými 800 dolármi založil so spoločníkom vlastnú firmu Clark & Rockefeller.

Kľúč k úspechu prišiel po vypuknutí občianskej vojny v roku 1861. Dva roky pred tým sa už v okolí Clevelandu začala ťažiť ropa a Rockefeller ako prvý pochopil, že zárukou úspechu nie je iba ťažba, ale aj prevoz ropy. Firma zmenila zameranie a šikovnými ťahmi sa Rockefeller dopracoval k tomu, aby sa v roku 1865 stal už majiteľom rafinérskej spoločnosti Rockefeller and Andrews.

So železničnými spoločnosťami si vyrokoval zľavy na transporte, a tak sa táto firma čoskoro stala najväčšou ťažobnou spoločnosťou v Clevelande. Potom Rockefellerovi už nič nebránilo, aby založil firmu s kapitálom milión dolárov a známym menom Standard Oil.

Silnejší v obchode vyhráva a Rockefellerovou kartou bola dohoda o zľavách pri transporte na železniciach. Tým položil na lopatky konkurenciu a v roku 1872 už Rockefeller skúpil 22 z 25 ťažobných spoločností v Clevelande. Po likvidácii konkurencie, ktorá sa do histórie zapísala ako „Clevelandská masakra“, Rockefellerov Standard Oil predstavoval prvý trust v Amerike. Ťažil 95 percent ropy. Aký bol jeho recept na úspech?

Nebola to privatizácia, akú napríklad zažili tzv. tiežrockefellerovci na Slovensku. Bola to drsná obchodná vojna, ktorá vyústila do kapitalizmu monopolov. Tým nemohol odporovať nik, iba štát. Už v roku 1892 Najvyšší súd v Ohiu vyhlásil, že Standard Oil je ilegálny monopol a prikázal jeho rozpustenie. Šikovný podnikateľ presunul sídlo spoločnosti do New Jersey. Najvyšší súd preto až v roku 1911 prikázal, aby sa Standard Oil Co. rozdelila na viaceré spoločnosti.

Znalci odhadujú, že Rockefeller už v tom čase nadobudol majetok v hodnote jednej miliardy dolárov. S takouto sumou by sa iste dostal do povedomia verejnosti, no oveľa viac mu pomohli jeho filantropické aktivity. Do charity vložil o niečo viac ako pol miliardy dolárov. Tie z 80 percent skončili v charitatívnych organizáciách, ktoré pozakladal sám Rockefeller. Jeho meno nesú doteraz.

Niektorí sa rodia ako princovia a umierajú ako králi, iní zase na svet prichádzajú ako cároviči a odchádzajú ako cári. V predrockefellerovských časoch sa k úspechu dalo dopracovať aj myšlienkami, umením, politikou či vedou. Rockefeller založil ďalšiu skupinu - tých, ktorým sa z ničoho, húževnatosťou a disciplínou podarilo nadobudnúť miliardy.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 741
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 350
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 144
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 955
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 779
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 514
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu