SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Ignacio de Loyola

„Ad Maiorem Dei Gloriam“ alebo „Slúžiť a milovať pre slávu Božiu“ – to bolo hlavné heslo jednej z najvýznamnejších postáv katolíckej reformy 16. storočia – Ignacia z Loyoly (na snímke). Jeho meno je spojené so Spoločnosťou Ježišovou, známou ako jezuiti.


FOTO – ARCHÍV



Ignacio, zakladateľ jezuitského rádu, zomrel pred 445 rokmi – 31. júla 1556 v Ríme.

Iňigo López de Recalde Oňaz y Loyola sa narodil v roku 1491 na rodinnom zámku Loyola v baskickej provincii Guipúzcoa. O rok neskôr Španieli pod vedením Krištofa Kolumba zorganizovali prvú výpravnú cestu do Ameriky. Katolícki králi dobyli posledné arabské mesto – Granadu. Machiavelli mal 22 rokov, Martin Luther 8, Leonardo da Vinci 39 a Kopernik 13. Stredoveku pomaly odzváňalo. Boli to totiž časy zmien, objavov a vynálezov.

Bol najmladším synom bohatej šľachtickej rodiny. Krátko po narodení mu zomrela matka, výchova stratila „ženský prvok“, a vari preto ho spočiatku viac lákala vojenská kariéra. Už v roku 1517 sa stal rytierom v službách „bohatého strýčka“ – navarrského vicekráľa Antonia Manriqueho de Lara. Dostal prezývku Ohňový kapitán. Verný svojmu baskickému pôvodu vynikal odvahou a vytrvalosťou. Ako mladý vojak sa nevyhýbal súbojom o česť mladých dám.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase však hlavné mesto Navarrského kráľovstva – Pamplonu – napadli francúzske vojská. „20. mája Roku Pána 1521 sme bránili hrady pamplonské, ktoré obkľúčili vojská francúzskej koruny. Trafila ma strela z dela. Zranila mi končatinu ľavú a zohavila pravú,“ spomína budúci svätec vo svojom životopise. Jeho vojaci sa museli vzdať a mladého Ignacia previezli do Loyoly, kde dostal posledné pomazanie. Chirurgom sa však na vtedajšie pomery podaril úctyhodný výkon. Odvážneho rytiera vyliečili, do konca života mal však jednu nohu kratšiu. Strávil dlhé obdobie v posteli. Veľa čítal, a keď už v hradnej knižnici nezostal žiaden dobrodružný román, začal čítať náboženskú literatúru.

Zvolil si cestu štúdia a potulovania. Žil v kláštoroch v Španielsku a vo Francúzsku. V tom čase napísal Duchovné cvičenia“, ktoré Vatikán doteraz odporúča svojim veriacim. V Paríži v dominikánskom kláštore študoval teológiu a práve tam so skupinkou študentov založil jadro budúceho jezuitského rádu. Odcestoval do Ríma, aby „verne slúžil Kristovmu vikárovi“, teda pápežovi. V azda jednom z najkrajších katolíckych kostolov – Santa Maria Maggiore – odslúžil svoju prvú omšu. Pápež spočiatku nehodlal skupinu okolo Ignacia z Loyoly uznať za náboženský rád. Ich popularita však rástla. Až 27. septembra 1540 pápež Pavol III. v bule Regimini militantis ecclessia uznal Spoločnosť Ježišovu za náboženský rád.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom životopise sa Ignacio z Loyoly označuje za pútnika „prahnúceho po vzdelaní“. Vo svojom ráde preto spojil všetky nadobudnuté vlastnosti – vojenskú vytrvalosť a túžbu po vzdelaní. Jezuitskému rádu vštepil povinnosť šíriť po celom svete katolícku vieru a bezpodmienečnú poslušnosť pápežstvu.

Spoločnosť Ježišova sa pod jeho vedením rýchlo rozvíjala. Už krátko pred Ignaciovou smrťou mal rád 1000 členov rozdelených do 12 administratívnych jednotiek – provincií. Tri z nich boli v Taliansku a rovnaký počet v Španielsku, dve v Nemecku, po jednej vo Francúzsku a v Portugalsku. Dve provincie mali aj za morom – v Indii a Brazílii. Ignacio z Loyoly sa osobitne venoval Nemecku a Indii. Neskôr rozmiestnil misionárov aj v oblasti dnešného Konga a Etiópie. Štátom jezuitského rádu sa však stal Paraguaj. Vytvorili ho 9. februára 1604, a to ako prvý i posledný jezuitský štát na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Ignacio zomrel vo veku 65 rokov v Ríme. Zomrel v čase, keď začínala vrcholiť protikatolícka reformácia. Pápež Pavol V. ho v roku 1609 blahoslavil a Gregor XV. ho o jedenásť rokov neskôr kanonizoval. V súčasnosti majú jezuiti okolo 22-tisíc členov v 113 krajinách na piatich kontinentoch. Teda najväčší počet misionárov spomedzi všetkých náboženských rádov.

JURAJ TOMAGA

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 967
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 376
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 793
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 943
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 963
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 899
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 845
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu