SME

Bangladéš

Iba málo našincov by vedelo aspoň približne určiť, kde sa nachádza Bangladéš. Ešte menej by vedelo povedať, že začiatkom 70. rokov sa tam odohrávala krvavá občianska vojna, ktorá vyústila do vyhlásenia nezávislosti jednej z najľudnatejších a najchudobnejš


Šejk Mudžibúr Rahmán. FOTO - ARCHÍV



ích krajín sveta. Práve pred 30 rokmi - 10. januára 1972 - sa do svojej domoviny vrátil istý šejk Mudžibúr Rahmán, aby sa o dva dni neskôr stal premiérom, osvieteným diktátorom a neskôr i obeťou atentátu.

Keď sa začiatkom 70. rokov na území socialistického Československa pomaly udomácňovali sovietski vojaci, začali sa niekde vo východoindických provinciách búriť vody. Prírodný živel vyústil do obrovských záplav, ktoré postihli milióny ľudí vo vtedajšom východnom Pakistane. Voda iba znásobila všeobecnú nespokojnosť, ktorá po krvavej občianskej vojne skončila vytúženou nezávislosťou.

Oblasť drvivo moslimského Bangladéšu má bohatú históriu, do ktorej prispeli národy Drávidov, Indoárijcov, Mogulov, Arabov, Peržanov a Európanov, najmä Britov. Práve počas ich nadvlády sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia hinduistickí predstavitelia Indie dovolávali vyššieho stupňa autonómie. Ešte netušili, že ich požiadavky vyvolajú strach z nadvlády hinduistov a moslimské obyvateľstvo vytvorí Celoindickú moslimskú ligu. Tá chcela, rovnako ako hinduisti z Indického národného kongresu, nezávislosť Indie. Obe skupiny sa však nevedeli dohodnúť na ochrane náboženských, ekonomických a politických práv moslimov. Konflikt vyhovoval britskej korune, ktorá šikovnou intrigánskou politikou obe skupiny manipulovala.

SkryťVypnúť reklamu

Až koncom 2. svetovej vojny začala Británia čeliť medzinárodnému tlaku, ktorý vyústil do nezávislosti Indie v roku 1947. Hinduisti a moslimovia sa však stále hádali na spoločnej ústave, a tak v júni 1947 Londýn rozhodol, že status domínia daruje dvom následníckym štátom - Indii a Pakistanu. Pakistan získal všetky provincie, v ktorých prevládalo moslimské obyvateľstvo, teda aj Bengálsko. Vtedajší Pakistan sa tak rozdeľoval na tzv. západný a východný. Bengálsko ani pod moslimskými predstaviteľmi neprežívalo obdobie prosperity. Skôr naopak. Boli to časy konfliktov medzi oboma časťami krajiny rozdelenej gigantickou Indiou.

Keď sa v roku 1970 rozvodnila Ganga a západopakistanskí politici rozhodli, že oficiálnym jazykom bude urdu, hoci veľká časť obyvateľstva hovorila aj bengálčinou, vyšli študenti v Dháke do ulíc. Západopakistanská armáda zasiahla a začala sa tak 9-mesačná občianska vojna, ktorá si vyžiadala 3 milióny obetí. Dalo sa očakávať, že v rozzúrenej vojne sa časť ešte iba budúcich Bangladéšanov uchýli do Indie, ktorá vyčkávala vhodný okamih, aby do vnútropakistanského konfliktu zasiahla. Konflikt sa tak premenil na vojnu medzi Pakistanom a Indiou, ku ktorej sa pridali bengálske jednotky.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa za štátny sviatok v Bangladéši považuje 26. marec 1971, keď sa do éteru miestneho rozhlasu dostala deklarácia nezávislosti, vojna sa skončila až 16. decembra. Krátko po tom sa do Dháky pompézne, cez Londýn a Naí Dillí, vrátil líder výchopakistanského disidentského hnutia šejk Mudžibúr Rahmán.

Vlhký a nízkopoložený štát dostal názov Bangla-Déš, teda bengálsky národ.

Mudžibúr Rahmán bol na vrchole slávy. Stál pri vzniku, hoci chudobného, ale svetom uznaného, štátu. Bol populárnym aj napriek hyperinflácii a rastúcej chudobe, až kým ho ako samovyhlasovaného „otca národa“ nezviedli diktátorské chodníčky. Zaviedol systém jednej strany (zvyšné rozpustil). Paľbe domácich a zahraničných kritikov sa úspešne vyhýbal, až kým ho nezlikvidovala v auguste 1975 hŕstka vojenských dôstojníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Bangladéš sa časom zásahmi prírody a politikov „vypracoval“ na jednu z najchudobnejších krajín planéty. So 130 miliónmi obyvateľov, žijúcimi na území veľkom asi ako prvá Československá republika, takmer každoročne prežíva záplavy sprevádzané kolabujúcim hospodárstvom a prosbami o zahraničnú pomoc. Milióny obyvateľov nemajú strechu nad hlavou, v čom im nepomôže ani všadeprítomná korupcia a byrokracia.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu