SME

Rust Matthias

Nad Červeným námestím preletelo malé športové lietadlo typu Cessna 172 a niekoľkokrát zakrúžilo nad hlavami užasnutých Moskovčanov. Po pristátí doslova pred bránami Kremľa z lietadla vystúpil 19-ročný Nemec v oranžovej kombinéze. Nebola to scéna z natáčan


FOTO – ARCHÍV

ia filmu, ako si myslel prizerajúci sa milicionár, ale skutočná udalosť. Včera uplynulo 15 rokov odvtedy, čo v atmosfére studenej vojny šokoval mladík Matthias Rust nielen vtedajšie sovietske vedenie, ale aj celý svet.

Pilot – amatér Matthias Rust z Wedelu neďaleko Hamburgu, chcel spoznať svet. Na športovom letisku si na niekoľko dní prenajal malé lietadlo typu Cessna 172 a vybral sa do sveta. Licenciu mal sotva rok a nalietaných len 90 hodín. Prvým cieľom bol Island – odtiaľ Rust odletel do fínskeho hlavného mesta Helsínk. Nikto, s kým sa vtedy stretol, netušil, že mladý pilot je vybavený leteckými mapami hlavného mesta Sovietskeho zväzu Moskvy a jej okolia.

Stalo sa to na sviatok Nanebovstúpenia Pána roku 1987. Ako mohol cez územie prešpikované radarmi preletieť naivný mladík, vysvetľujú spomienky novinára, vtedajšieho príslušníka Sovietskej armády Vladimira Kaminera. Na jar 1987 slúžil pri jednotke protileteckej raketovej obrany umiestnenej niekoľko sto kilometrov od Moskvy.

Naša skromná jednotka, píše Kaminer, mala radar s dosahom 400 kilometrov, tri rakety, dvadsať vojakov a štyroch dôstojníkov, ktorí sa v službe striedali po dvanástich hodinách. Jeden z nich bol alkoholik, druhý homosexuál, tretí komik a štvrtý karierista. Matthias Rust sa nám stal osudným. Alkoholik mal šťastie. Krátko predtým, než sa objavil Rust, bol na 14 dní suspendovaný zo služby. Zavinil požiar v našom objekte, pri ktorom skoro prišiel o život.

Službu v Kaminerovej jednotke mal v deň, keď sa Rust blížil k Moskve dôstojník – homosexuál. Keď bol Rust od nás vzdialený asi 100 kilometrov, bol čoraz nervóznejší a začal sa potiť. Karierista naopak zachoval pokoj. O Rustovi vedel už v noci. Teraz sa natiahol po telefóne a hlásil všetko veliteľstvu divízie. Odtiaľ išlo hlásenie na veliteľstvo zboru, odtiaľ bolo zaslané opäť vyššie, tak to išlo stále, až nakoniec Rust pristál na Červenom námestí. Na to spáchal samovraždu veliteľ protivzdušnej obrany Archipov. Toľko Vladimir Kamirev.

Cessna 172 s Rustom skutočne pristála neďaleko Mauzólea V. I. Lenina a Kremľa, kde úradoval Michail Gorbačov. K lietadlu sa zbehli stovky ľudí, ktorým Rust dával autogramy a presviedčal ich lámanou ruštinou, že prišiel ako posol mieru.

Život mu zachránilo aj to, že v Rusku sa už začala perestrojka a vzťahy medzi Západom a Východom sa zlepšovali. Na záver jeho letu malé lietadielko vo vzduchu už sprevádzali stíhači v MiG-och, odvahu na jeho zostrelenie nenašli. Ak by sa Rust pokúsil o podobný kúsok len pár rokov predtým, asi by vojenskí piloti jeho lietadlo bez zaváhania zostrelili.

Vedenie komunistov a Sovietskej armády však posudzovalo Rustov čin oveľa prísnejšie. Tri dni po pristátí Nemca bol odvolaný minister obrany Sergej Sokolov a asi 300 dôstojníkov stratilo veliteľské funkcie. Nevedeli vysvetliť, ako sa Rustovi podarilo preletieť cez toľko vychvaľovanú sovietsku raketovú obranu.

Štátny žalobca požadoval za porušenie vzdušného priestoru trest 12 rokov pracovného tábora. Let vraj bol špionážnou akciou, ktorá mala nájsť slabé miesta v sovietskej protivzdušnej obrane. Súd bol zhovievavejší, Rust dostal iba štyri roky. A po roku a pol ho predčasne prepustili a previezli do Nemecka.

Doma ho najprv vítali predovšetkým mladí a stal sa nakrátko hrdinom. Potom – to už mal 23 rokov – nastúpil Rust na civilnú náhradnú vojenskú službu v nemocnici. Jeho sláva však skoro zhasla.

Pobodal totiž zdravotnú sestru, ktorá mu nebola po vôli. Rusta (bol už ženatý s mladou Poľkou) odsúdili na 30 mesiacov väzenia.

Krátko po prepustení odišiel z Nemecka a po niekoľkých mesiacoch sa objavil na inom konci sveta – na ostrove Trinidad v Karibskom mori. Rozviedol sa, konvertoval na hinduizmus a zobral si statnú mladicu pochádzajúcu z bohatej indickej obchodníckej rodiny.

Nemecké médiá ho kedysi nazvali Donom Quijotom vzduchu, ale posledná známa správa o ňom pred rokom hovorila, že ho chytili v Hamburgu pri krádeži svetra a dostal pokutu. Kto vie, aké prekvapenie svetu chystá teraz.

Autor: RUDOLF STRÖBINGER pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 925
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 723
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu