SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Kossuth Lajos

V rokoch 1848-49 revolúcia zaplavila celú Európu. S myšlienkami politického liberalizmu, slobody, zrušenia feudálnych privilégií a nevoľníctva tiahla generácia romantizmu po celej Európe do boja proti minulosti, keď históriu Európy určovalo ...


FOTO – ARCHÍV

V rokoch 1848-49 revolúcia zaplavila celú Európu. S myšlienkami politického liberalizmu, slobody, zrušenia feudálnych privilégií a nevoľníctva tiahla generácia romantizmu po celej Európe do boja proti minulosti, keď históriu Európy určovalo niekoľko kráľovských rodín. Revolúcia v Uhorsku sa spája s menom, ktoré zatieňuje ostatných politikov svojej doby. Lajos Kossuth – symbolická postava obdobia romantizmu a nekompromisnej revolty a zároveň politik – reformátor, príliš radikálny na svoju dobu. Kossuth je snáď prvý Východoeurópan, ktorého preslávili politické pohyby v tomto regióne. Narodil sa pred 200 rokmi 19. septembra 1802.

Lajos Kossuth vyštudoval právnickú akadémiu a potom pracoval ako advokát v župe Zemplín. V roku 1832 sa po prvý raz zúčastnil uhorského snemu, ktorý v tom čase zasadal v Bratislave.

Liberálne politické myšlienky šíril najskôr ako novinár – informoval o udalostiach stavovského snemu v novinách Snemovné spravodajstvo formou listov. Písal aj o politických procesoch, a preto sa dostal na štyri roky do väzenia. Viedeň v ňom už vtedy spoznala silného protivníka.

Ako redaktor Pesti Hírlap prvý v maďarskej tlači písal úvodníky. Už na jeho stránkach sa začína rozvíjať neskorší spor s Istvánom Szécsénym o taktike uhorských reformistov a už vtedy odmieta kompromisy s Viedňou. Keď sa denník stal najčítanejší v celej monarchii, vydavateľ dostal príkaz z Viedne, aby sa Kossutha zbavil.

V roku 1847 ho zvolili za poslanca do snemu. Paradoxne v Uhorsku boj za reformy riadila šľachta. Pôsobivý rečník Kossuth prejavmi v parlamente dokázal urobiť z občianskych reforiem vec národnej hrdosti, v mene ktorej šľachta spolu s nezávislosťou od Viedne žiadala aj zrušenie vlastných feudálnych privilégií.

1. marca 1948 prichádza do Bratislavy správa o parížskej revolúcii. O dva dni neskôr bol práve Kossuthov prejav v parlamente, v ktorom žiadal ústavu pre všetky dedičné panstvá monarchie, tou iskrou, ktorá vznietila plameň revolúcie v Rakúsku a Uhorsku. Jeho reč kolovala v nemeckých prekladoch a 13. marca vypukla vo Viedni vzbura. Odtiaľ sa revolúcia šíri do Budapešti a panovnícky dvor sa vzdáva: Viedeň sľúbila národom monarchie ústavu.

V tom čase sa dve lode vydávajú na cestu z Bratislavy do Viedne. Delegácie vezú požiadavky uhorského snemu – na palube je aj Kossuth. V požiadavkách boli sformulované práve jeho myšlienky: zrušenie cenzúry, vytvorenie uhorskej vlády, všeobecné volebné právo, zrušenie poddanstva a daňových privilégií pre šľachtu, vytvorenie nezávislej uhorskej banky a armády. O pár dní sa vrátili späť s dobrou správou.

Snem potom veľmi rýchlo schválil zákony o občianskych premenách. V apríli ich schválila Viedeň a schválila aj uhorskú vládu na čele s grófom Lajosom Batthyánym. Kossuth sa stal ministrom financií.

I v tejto funkcii hrá rozhodujúcu úlohu. Dosiahol napríklad, že parlament odhlasoval 42 miliónov forintov na výdaje armády a povolanie 200-tisíc brancov. Na príkaz Kossutha prvý raz tlačili papierové peniaze.

Aprílové zákony však Uhorsku slobodu nepriniesli a vzťahy s Viedňou ostali napäté. V septembri prekročil rieku Drávu Chorvát Bán Jelačič a začína sa boj proti uhorským vojskám. Jellašič žiada obnovenie monarchie, Viedeň odstúpenie uhorskej vlády.

Po demisii vlády sa moc sústreďuje v rukách Celoštátneho branného výboru. Na jeho čele riadi Kossuth poslednú fázu uhorskej revolúcie. Po vojenských porážkach sa parlament sťahuje v decembri do Debrecína. Neskôr parlament v Debrecíne vypovedal poslušnosť Habsburgovcom a prijal Vyhlásenie o nezávislosti. Kossuth veril, že európske štáty uznajú nezávislé Uhorsko. To však napokon vojská Windischgrätza za pomoci ruského cára porazili. V júli Kossuth odchádza do exilu.

Stal sa akýmsi disidentom, ktorý hľadá podporu pre maďarskú revolúciu v Európe a v Amerike. Počas návštevy Spojených štátov a Anglicka ho všade veľkolepo oslavovali. V roku 1862 napísal utopistické dielo o vytvorení mnohonárodnostnej demokratickej konferencii Dunaj. Dúfal, že sa do Uhorska vráti s vojskami európskych štátov. Postavil sa proti rakúsko-uhorskému vyrovnaniu v roku 1867, ktoré splnilo mnohé z požiadaviek revolúcie. Zomrel v Turíne v Taliansku.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 219
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 440
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 150
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 301
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 985
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 658
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 514
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu