SME

Poprava posledných nacistov

V mene ríše zabíjali nacisti mnohými spôsobmi - zastrelením, plynom, jedom alebo posielali ľudí pod gilotínu. Popravy „za zločiny proti verejnej bezpečnosti“ obnovil zákon z 29. marca 1933. Po skončení druhej svetovej vojny zišli niektorí nacisti zo ...


FOTO - ARCHÍV


V mene ríše zabíjali nacisti mnohými spôsobmi - zastrelením, plynom, jedom alebo posielali ľudí pod gilotínu. Popravy „za zločiny proti verejnej bezpečnosti“ obnovil zákon z 29. marca 1933. Po skončení druhej svetovej vojny zišli niektorí nacisti zo sveta rovnakým spôsobom ako ich obete. Pred päťdesiatimi rokmi bolo v bavorskom väzení Landsberg popravených posledných sedem dôstojníkov jednotiek SS odsúdených norimberským tribunálom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie náhodou povýšil veliteľ amerických vojenských síl v roku 1946 väzenie v bavorskom mestečku Landsberg am Lech na väzenie vojnových zločincov číslo jeden. Američania si dobre pamätali, že v oddelení pre politických väzňov tam po pokuse o štátny prevrat v roku 1923 sedel Adolf Hitler. Voľný čas trávil tým, že svojmu spoluväzňovi Rudolfovi Hessovi diktoval Mein Kampf. V americkej zóne sa tak stal Landsberg ideálnym miestom zúčtovania s Hitlerovými prisluhovačmi. Prví vojnoví zločinci odsúdení za zločiny proti ľudskosti na trest smrti prišli do Landsbergu v decembri 1945. Do roku 1951 tam bolo vykonaných 284 trestov smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Oswald Pohl bol odsúdený v roku 1947. K moci sa dostal vďaka jednému z najmocnejších mužov tretej ríše - Heinrichovi Himmlerovi, šéfovi jednotiek SS a polície. Niekoľko rokov mal na starosti koncentračné tábory v celom Nemecku. Odoberanie vlasov, šiat, hodiniek, okuliarov, šperkov, peňazí a zlatých zubov židovským väzňom bolo podľa neho v ekonomickom záujme Nemecka.

V roku 1947 bol odsúdený za zničenie varšavského geta a zavraždenie viac ako 56-tisíc Židov. Na svoju popravu musel čakať až do júna 1951. Sedel vo väzení v Landsbergu a napísal asi najviac žiadostí o milosť. Neúspešne.

Denacifikácia (očistenie verejného života od stúpencov nacizmu) prebiehala v americkej zóne veľmi prísne. V Bavorsku, kde mali nacisti obzvlášť priaznivé podnebie, sa očista týkala dvoch tretín obyvateľstva. Rozhodnutia rozsudkovej komory však často vyvolávali nespokojnosť aj medzi najväčšími odporcami nacizmu. Na začiatku studenej vojny stratila americká vláda záujem o rázne čistky a v marci 1948 celý proces zastavila. V Landsbergu prestali vykonávať rozsudky.

SkryťVypnúť reklamu

V januári 1951 vysoký komisár John MacCloy zredukoval počet tamojších kandidátov na smrť na posledných sedem: okrem Oswalda Pohla odmietol omilostiť Otta Ohlendorfa, Ericha Naumanna, Wernera Brauneho, Paula Blobela, Georga Schallermaira a Hansa-Theodora Schmidta - všetko masových vrahov Židov, Rómov a iných „neželaných elementov“.

Šéf väznice plukovník Graham oznámil zamietnutie milosti každému osobitne. Potom poslal ich manželkám list s otázkou, či budú chcieť telá svojich manželov po poprave odniesť.

Ešte niekoľko mesiacov mali odsúdení nádej. Kresťanské organizácie v Nemecku sa pokúšali získať podporu pre revíziu súdneho procesu. Odvolávali sa na nedostatočnú oporu v zákone a na morálku. Prečo by mali títo Nemci pykať za činy, ktorých sa v čase totálnej vojny dopustili aj predstavitelia iných národov vrátane Američanov na samotných Nemcoch, pýtala sa cirkev. V Spolkovej republike Nemecko, ktorá vznikla v roku 1949 zo západných zón, navyše vstúpil do platnosti zákaz trestu smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky snahy boli neúspešné. Odvolací súd rozsudky potvrdil s odôvodnením, že falošná mäkkosť voči masovým vrahom by bola výsmechom ich obetí.

Posledných nacistov popravili 7. júna 1951. Väzenie Landsberg bolo definitívne zrušené o sedem rokov neskôr, keď boli z jeho múrov prepustení poslední štyri väzni. Tamojší cintorín, kde je väčšina nacistov pochovaná, je od roku 1988 chránenou pamiatkou.

Cirkevní hodnostári, politici, ekonómovia i umelci v novozaloženom Nemecku už nechceli byť sudcami. Aj ich zásluhou prijala bavorská vláda v septembri 1951 zákon, ktorým „obyvateľov Landsbergu uznala za vojnových zajatcov“ a priznala im finančnú kompenzáciu za čas strávený vo väzení. Podľa neskôr prijatého spolkového zákona sa poprava Wernera Brauneho, jedného z posledných popravených, už považuje za „neprimeraný alebo neodôvodnený trest“. Brauneho manželka získala nárok na rentu pre vojnové obete. A dodnes ju dostáva. Bez ohľadu na to, že jej manžel bol vinný z masovej vraždy pri ruskom Simferopole, kde jeho komando v roku 1941 zavraždilo tisíce mužov, žien a detí.

SkryťVypnúť reklamu

MIRIAM ZSILLEOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu