SME

Habsburgovci

„Nech iní vedú vojny, ty šťastné Rakúsko sa sobáš,“ znelo veľmi úspešné motto cisára Svätej ríše rímskej Maximiliána I. Nenápadní a nezaujímaví Habsburgovci získali touto politikou tróny polovice Európy a začali usmerňovať a ovplyvňovať politiku celého ..

„Nech iní vedú vojny, ty šťastné Rakúsko sa sobáš,“ znelo veľmi úspešné motto cisára Svätej ríše rímskej Maximiliána I. Nenápadní a nezaujímaví Habsburgovci získali touto politikou tróny polovice Európy a začali usmerňovať a ovplyvňovať politiku celého kontinentu. V strednej Európe ich kráľovskú dynastiu založil Ferdinand I. Narodil sa pred päťsto rokmi - 10. marca 1503.

Ferdinand bol Maximiliánovým vnukom. Narodil sa pri Madride. Bol druhým synom španielskeho kráľa Filipa I. a nárok na cisársky ani kráľovský trón nemal. Osud však rozhodol inak. Predurčili ho dedovia - druhým bol španielsky kráľ Ferdinand Aragónsky. Dynastickými sobášmi spojili rod španielskych kráľov s Habsburgovcami a Jagelovcami.

Zmluva o sobáši v roku 1514 neurčovala presne, ktorý Habsburg sa ožení s Annou Jagelovskou, dcérou českého a uhorského kráľa a sestrou Ľudovíta Jagelovského, dediča trónu. Nakoniec si ju zobral Ferdinand.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Ľudovít Jagelovský zomrel bezdetný v roku 1526 v bitke proti Turkom pri Moháči, katastrofálna porážka nezabránila uhorským magnátom v špekuláciách o novom slabom a poslušnom panovníkovi. Podobne rozmýšľala aj česká šľachta.

Rakúsky veľkovojvoda Ferdinand, švagor mŕtveho Ľudovíta a manžel Anny Uhorskej, ako ju vo Viedni nazývali, sa stal jedným z horúcich kandidátov na uhorský a český trón. Vychovali ho v Španielsku, ničím zaujímavým sa zatiaľ neprezentoval a práve to uhorským a českým magnátom vyhovovalo. Napokon mu trón ponúkli.

Ferdinand prevzal územie, na ktorom ležala ťarcha svetodejinného významu - boj proti Turkom, v ktorom celá dynastia Habsburgovcov musela chtiac-nechtiac pokračovať. Cudzinec na českom a uhorskom tróne si predsavzal, že bude brániť habsburské územia a tým vlastne aj celú Európu.

SkryťVypnúť reklamu

Chlapec, vychovaný podľa dvornej etikety, však nevedel veľa o armádach, stratégii a najmä o peniazoch. Habsburgovci boli až po uši zadlžení bohatému finančnému rodu Fuggerovcov a ten tak určoval politiku v Čechách i Uhorsku. Aj na Slovensku mali Fuggerovci svoje strategické záujmy - strieborné bane v Banskej Štiavnici a zlato v Kremnici. Investovať do výzbroje armád sa im ale veľmi nechcelo.

Cisárom celej Svätej ríše rímskej sa stal Ferdinandov brat Karol (bol aj španielskym aj rímskym kráľom), po jeho smrti v roku 1556 Ferdinanda zvolili aj za cisára. Chod ríše ovplyvňoval minimálne - titul bol naozaj len formálny a v konglomeráte viacerých kráľovstiev sa vlastne ani nedalo vládnuť.

Ferdinand nevyriešil žiadnu z veľkých úloh, ktoré tlačil pred sebou. Výpravu proti Turkom, ktorí od Moháča de facto ovplyvňovali dejiny Uhorska a postupne vytlačili Habsburgovcov len na územie dnešného Slovenska, neusporiadal. Nevyriešil ani rozpory v Čechách, ktoré neskôr viedli k Bielej Hore a strate českej štátnosti. Dynastia, ktorú založil, ale vládla až do skončenia 1. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Ferdinanda Habsburského zaujímala najviac jeho rodina - manželka, ktorú miloval a traja synovia. Venoval sa ich výučbe - ovládali nemčinu, češtinu i latinčinu - ale vôbec sa nestaral o to, či budú dobrými stratégmi a veliteľmi armády.

Budúci cisár a kráľ Maximilián II. bol kópiou svojho otca. Turecké nebezpečenstvo, ktoré ovplyvnilo históriu celej strednej Európy, podceňoval. V Uhorsku ho podceňovala aj šľachta, ktorá egoisticky kupčila a vydierala s týmto fenoménom. Dostatočnú pozornosť Turkom nevenoval ani pápež a zvyšok Európy.

Za nové hlavné mesto Uhorska Habsburgovci po páde Budína určili Bratislavu, čo jej pomohlo v rozvoji, ale celé Slovensko trpelo tureckými nájazdami a snahou ovládnuť stredoslovenské banské mestá.

Stred kontinentu na krátkozrakosť a tuposť naozaj doplatil. Uhorsko bolo rozdrobené a drancované, ale aj Čechy stále ubíjané vnútornými spormi protestantov s katolíkmi začali postupne zaostávať. Ekonomický prepad za západnou Európou sa prejavoval až tak, že stredná Európa nezachytila rozvoj meštianskej spoločnosti, vznik manufaktúr a neskôr rozvoj industriálnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Trpelo aj obyvateľstvo - postupne vymieralo alebo utekalo. Do Innsbrucku a Linca, kde Ferdinand a jeho potomkovia žili, takéto správy nedochádzali. Habsburgovci mali hlavný záujem a zásadu - pomocou sobášov zostať na čele európskeho diania a to sa im darilo až do roku 1918. Pravdaže, česť výnimkám, ktoré chceli reformovať ríšu - Márii Terézii a Jozefovi II.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 339
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 765
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 272
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 872
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 049
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu