SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hácha sa obetoval nacistom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

hm

mam rad tieto clanky, rovnako ako kedysi relaciu Zem a vtedy este neopocuvany hudobny vyber :)
 

Ale predsa len treba povedať,

že je legitímne porovnávať postoj Jozefa Tisa a Emila Háchu v osudových marcových dňoch roku 1939:

Jozef Tiso, reagujúc zrejme asi až na tretie či štvrté pozvanie, 13. marca navštívil A. Hitlera v Berlíne, načo mu Hiter dal ultimátum: Vyhláste samostatný štát "blitzschnell", okamžite, inak bude Vaše územie (dobovo "zvyšné Čechy") rozdelené a prevažnú časť dostanú Maďari. Mal už pripravené vyhlásenie a berlínsky rozhlas. Tiso na toto reagoval negatívne: "Nemôžem takéto rozhodnutie vykonať, na to je legitímny jedine Snem Slovenskej krajiny".

Emil Hácha na návšteve u Adolfa Hitlera, ktorý ho predtým nechal ponižujúco čakať niekoľko hodín, podľa výpovede tam prítomného ministra Dr. Wilhelma Kepplera ho takto pozdravil: Excelencia, vy asi neviete, ako hlboko si Vás ja ctím. "Čítal som všetko, čo ste napísali, a snažil som sa počúvať všetky vaše reči, nuž a teraz mám konečne to šťastie Vás osobne poznať." Po vypočutí Hitlerových rozhodnutí takto zakončil rokovania: "Excelencia, ja týmto kladiem osud českého národa do Vašich rúk. Vy rozhodujte!"

Nemecká propaganda sa toho pekne chytila a dosť zdôrazňovala, že "Hácha odovzdal osud českého národa do rúk vodcu.
http://www.youtube.com/watch?v...
 
Hodnoť

Ha ha Hacha

Takze Hacha sa obetoval a Tiso je klerofasisticky vrah. Dakujem za objasnenie.
 

Dosť často tu v Čechách

na toto téma diskutujem. Snažím sa ľuďom vysvetliť, že byť separatistom bolo a je naprosto legitímne (aj keď to niekomu nemusí byť sympatické) a že Tiso mal práve tak málo na výber ako Hácha a že zrejme konal tiež s vedomím, že sa pre Slovensko posnaží urobiť čo najlepšie. Ale málokto to chápe.
Česi majú tí výhodu, že za nich špinavú prácu urobili Nemci a tak zostali čistí. Síce si málokto pamätá, že už "druhá" republika židov prenasledovala a že Česi vylučovali židov s nadšením zo všetkých možných spolkov a organizácií bez prítomnosti jediného nemeckého vojaka, ale taká už je "historická" pamäť ...
 

my sme to iež mohli nechať na Nemcov

ale
farár Jozef gašpar Tiso
sa rozhodol
že
bude lepšie, ak Židov okradnú jeho ľudia a sám bude mať z toho prospech...............
 

Čechoslováci

ho neobesili za Židov, ale za autonómiu a samostatný štát.
Nakoniec žiadia sa v komunistickom bloku likvidovali bez väčších rozpakov tiež.
 

J.G. Tisa obesili za zločiny proti

Slovákom = za zločiny proti obyvateľom Slovenska

bol Jozef Gašpar Tiso Žid, keď pod jeho velením likvidovali nielen Židov?
 

Tisa obesili masoví vrahovia

Beneš a Stalin, "vojnoví víťazi", ktorí predtým okupovali Slovensko, za pomoci svojich sluhov partizánov.
 

Stalin bol masový vrah, Beneš neviem,

ale
Tiso
ako
najvyšší veliteľ HG a POHG si ten špagát plne zaslúžil,
resp.
mali ho nechať žiť - aby viac trpel za to, čo napáchal obyvateľom Slovenska
 

 

kacktussik, netrep ftakoviny ako zvycajne
douc sa
historiu.
Tisa obesili za
"vlastizradu", rozumej
vlastizradu CSR
 

kacktusssik 2010

si
primitívny
úbohý
a
smiešny
antislovenský
hlupák.
Teba Tiso asi
straší
každú noc, keď
ho spomínaš v
každom príspevku.
Zato iní na neho spomínajú v dobrom
zachránil
životy tisícom ľudí.
Napr.:
http://archivator.wordpress.co...
 

Benes...

...je jedna z najvacsich hanb ceskeho naroda...
 

poprosim fakty

lebo toto co tu predvadzas je strasne. Aky mal Tiso prospech z okradnutia zdiov? Po 25 rokoch v politike nemal nic... NIC> ziadne majetky, palace... NIC>jednu miestnost v klastore. To si fakt myslis, ze arizacie boli kvoli tomuz e sa chcel Tiso nabalit? Ak ti 4% narodnostna mensina/nabozenska sekta/cudzoroda rasa (si vyber co vlastne zidia boli) vlastni 39% hospodarstva a je dsiproporcne zastupena (zrhuba 9-11x v pomere k zastupeni v populacii) ako notari, pravnici, lekari, krcmari, podnikatelia, riaditelia, herci... Tak to bude nie len sikovnostou ale aj uspesnou skupinovou strategiou, ktora nenavist produkuje zakonite. Co sa vlastne deje aj dnes-akurat uz nemaju jevrejske mena.
 

 

V podstatě máš pravdu. Je jistě legitimní být separatistou, a v podstatě i souhlasím s tím, že Tiso stál v březnu 1939 před podobným dilematem jako Hácha, i když Češi vnímají vyhlášení samostatnosti jako zradu-já o tom tak ú. Ale marná sláva, jeho vinu (aspoň v mých očích) oproti Háchovi podstatě zvyšuje právě to, že Slováci si svoje židi likvidovali sami, chlubili se s tím, že mají nejpřísnější protižidovské zákony na světě a Tiso jako katolický kněz tomu navzdory nesouhlasu papeže předsedal.
 

Nechci relativizovat nebo

zlehčovat Tisův podíl na vyvražďování Židů. Jenom nevím, jak jinak to mohl uhrát bez toho, aby Slovensko Němci neobsadili. Faktem je, že se taková věc obvykle za polehčující okolnost nepovažuje.
Ale v zásadě s Tebou souhlasím, jeho dilema v roce 39 bylo naprosto stejné jako Háchy, další události se už odehrávalaly odlišně-Hácha už o ničem rozhodovat nemusel, Němci to dělali za něj, Tiso musel kličkovat, a některé kličky mu holt moc nevyšly.
 

.......

Tiso bol zmrrd. V Maďarsku a ani v Taliansku neboli protižidovské zákony také tvrdé ako na Slovensku.
 

Asi preto ich vyviezli z Madarska...

...The order to round up the Hungarian Jews and confine them in ghettos was signed by Lazlo Baky of the Royal Hungarian government on April 7, 1944. Jews in Hungary had been persecuted since 1092 when Jews were forbidden to marry Christians.

On March 18, 1944, Hitler had a second meeting with Horthy at Schloss Klessheim, a castle near Salzburg in Austria. An agreement was reached in which Horthy promised to allow 100,000 Jews to be sent to the Greater German Reich to construct underground factories for the manufacture of fighter aircraft. These factories were to be located at Mauthausen, and at the eleven Kaufering subcamps of Dachau. The Jews were to be sent to Auschwitz, and then transferred to the camps in Germany and Austria.

On April 9, Prime Minister Döme Sztójay and the Germans obligated Hungary to place at the disposal of the Reich 300,000 Jewish laborers. Five days later, on April 14, Endre, Baky, and Eichmann decided to deport all the Jews of Hungary.

By July 8, 437,402 Jews had been deported in 151 trains, according to Edmund Veesenmayer's official German reports.[11] One hundred and thirty six trains were sent to Auschwitz, where 90% of the people were exterminated on arrival. Because the crematoria couldn't cope with the number of corpses, special pits were dug near them, where bodies were simply burned.

Daj si dokopy fakty a nepis veci, ktorym nerozumies...
 

to bolo v r. 1944

na Svk bol Židovský zákonník prijatý 9.9. 1941
 

Kura1

V dobe, keď bol Tiso predsedom vlády boli na Slovensku protižidovské opatrenia ďaleko jedny z najmiernejších. V čase, keď bol už prezidentom, nemal ústavné právo brániť opatreniam vlády v tejto veci, a tú viedli de facto radikálni pronemecky orientovaní politici Tuka a Mach. Dôsledky týchto opatrení mohol jedine regulovať, a toto právo si uplatňoval kde sa len dalo, udeľoval oslobodenia - výnimky.
 

ale ved Slovensko nie je ani

Madarsko ani Taliansko. Oni uz svoju statnost mali. My sme nasu dostali od Hitlera a susedia by nas zozrali ak by mali moznost. Proste nemal tolko manevrovacieho priestoru. Na druhej strane nebol na SVK pocas vojny ani jeden hrdelny rozsudok. A zidovska otazka nebola v tal a ni v madarsku taka palciva ako u nas.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>