Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štúr založil slovenské noviny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Štúr, potomkovia Štúrovej rodiny...

Štúrovci - veľká skupina slovenských vzdelancov,pracujúca na pozdvihovaní sebavedomia slovenského spoločenstva,keďže Slovákov ako národ ešte ani v polovici 19.storočia nemožno plne prijímať.O priznaní prvých atribútov národného spoločenstva sa najviac zaslúžili práve vzdelanci sústredení okolo Ľudovíta Štúra.Sám pôsobil až v Uhorska sneme!
Ako však sa napĺňalo posolstvo Ľ.Štúra a ďalej vinulo novšími dejinami národného spoločenstva.Prvá republika prijímala za národ autoritu tzv.československého národa,podmienenú viac politickými okolnosťami jej vzniku.Autonomistické snahy,najmä predstaviteľov katolíckej hierarchie,nakoniec doviedli k vzniku najprv "Autonómie Slovenska" a vzápätí s politickým tlakom samotného A.Hitlera aj vzniku "Slovenského štátu",vlastne ako vazala nacistického Nemecka!
Priamy potomok Ľ.Štúra - prasynovec Svätopluk Štúr,známy filozof a profesor na UK v Bratislave sa nepodriadil novým školským poriadkom klérofašistickej vrchnosti a školskej politiky. Prof.S.Štúr musel opustiť UK,svojich študentov a až do oslobodenia pôsobil v archíve Univerzitnej knižnice!Ťažko sa viedlo aj rodine a deťom prof. S.Štúra. Po oslobodení a po víťazstve DS sa vrátil na svoju pôvodnú katedru na FF UK. Prišiel však "Víťazný Február 1948" a principiálny prof.S.Štúr opäť musel opustiť katedru UK a "presťahovať" sa do Univerzitnej knižnice,prakticky až do konca svojho aktívneho života. Postihnuté boli aj deti prof. S.Štúra. Stačí uviesť jeho syna Ivana Štúra. Mal problémy s doštudovaním gymnázia.Aby mohol študovať vysokú školu musel hľadať možnosti v susedných Čechách,aj pre potomka Ľ.Štúra,lepšie povedané pre jeho praprasynovca bolo východiskom! Externe študoval psychológiu na Olomouckej univerzite a pritom učil na Vyššej hospodárskej škole v Bratislave!Jeho študenti si naňho doteraz spomínajú ako na výborného športovca (majstra ČSR) a vynikajúceho človeka.Po vyštudovaní sa psychológii venoval aj ako vysokoškolský pedagóg.Vydal tiež knihu "Základy diferenciálnej psychológii",ako rozšírené pokračovanie v jeho dizertačnej práce.Už za túto publikáciu bol napádaný,znevažovaný ako rozširovateľ buržoáznych západných smerov v psychológii a neskôr v normalizačnom období nakoniec musel odísť aj od pedagogickej práce - rovnako ako o generáciu skôr jeho otec. Nestratil sa,ďalej sa venoval psychológii,ako klinický a detský psychológ v praxi. Až oveľa neskôr sa vrátil k prerušenej pedagogickej práci na UK.Veľa publikoval odborne,aj esejami o duchovnom svete mladého človeka,jeho vzťahu k svetu,vlasti, k ľuďom, deťom, láske. Aspoň niekoľko životných postov prof. PhDr.I.Štúra, CSc.: "...osobnosť,ktorá niečo dokáže je sebavedomá a nepotrebuje nenávidieť druhých ľudí,je schopná aj obdivu,bez toho,aby sa bála,že sama stratí! Obohacuje ma pocit,že s Čechmi je moja vlasť väčšia, lebo krásny je pocit,že i Smetana, Dvořák,či Janáček patria do mojej vlasti... Možno práve túžby po hmotných statkoch nás robia nešťastnými.Nevieme sa tešiť z toho,čo za potešenie stojí kúsok zdravia,dobré deti,práca, čo človeka napĺňa,nachádzanie krásy,v kúsku prírody,čaro umenia...Presadenie sa Slovákov vo svete je predovšetkým otázkou samotných Slovákov.Svet nás bude uznávať podľa nejakého vkladu, nie podľa bitia sa do pŕs,akí sme len veľký národovci! Vášne utíchnu,všetko sa utrasie a príde čas, keď spoločne porastieme...!"
"Dobrô slovo,Slovákom súcich na slovo...!" Ľ.Štúr!Sú aktuálne aj po viac ako 150-ch rokoch? Mnoho zmätkov na politickej aréne,v hospodárstve,morálke aj kultúrnosti rôznych vrstiev svedčí že áno.Je preto dobre,že aj jeho potomkovia idú medzi nami v jeho stopách!
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho